fot. PAP/Wojtek Jargiło

71. rocznica śmierci majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”

„Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!” – to ostatnie słowa jakie wypowiedział przed egzekucją dokonaną 7 marca 1949 roku na warszawskim Mokotowie major Hieronim Dekutowski, pseudonim „Zapora”. W Bełżycach w województwie lubelskim obchodzono 71. rocznicę jego śmierci.

Mimo, że w chwili śmierci „Zapora” miał zaledwie 30 lat, wyglądał jak starzec. Miał siwe włosy, wybite zęby, połamane kości i zerwane paznokcie. Został pochowany w tajemnicy. Przez 63 lata nikt nie wiedział, gdzie znajdują się szczątki polskiego bohatera.

– Wspominamy majora „Zaporę” w 71. rocznice jego męczeńskiej śmierci 7 marca 1949 roku. Ten 30-letni, wybitny oficer Wojska Polskiego został przez komunistów zamordowany, ale pozostała pamięć – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ta pamięć każdego dnia jest pielęgnowana. Podkreślał podczas uroczystości w Bełżycach szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Pamięć i wdzięczność wobec tamtego pokolenia, które tak jak major „Zapora” uważało, że nie ma rzeczy piękniejszej niż niepodległość Polski, ta pamięć jest cały czas żywa – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

Hieronim Dekutowski „Zapora” był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych, oficerem Armii Krajowej, członkiem Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, cichociemnym, kawalerem orderu Virtuti Militari. Do samego końca swojej służby walczył o wolną Polskę. Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono latem 2012 roku w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

– Dzięki jemu, dzięki jego żołnierzom powstania antykomunistycznego nie staliśmy się 17. republiką sowiecką. […] Każdy kto depcze pamięć Żołnierzy Niezłomnych, każdy kto mówi o nich bandyci, wpisuje się w te obrzydliwą narrację komunistyczną, którą propaganda prowadziła w latach 40.,50.,60. aż do schyłku PRL-u. Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci to bohaterowie, ci którzy walczyli z nimi, to są zdrajcy – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

W intencji Żołnierzy Niezłomnych została odprawiona Msza święta w kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Bełżycach. Na koniec uroczystości zostały złożone wieńce i znicze przed pomnikiem Matki Boskiej Partyzanckiej i Pomnikiem Czynu Niepodległościowego.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl