fot. flickr.com

70 wspólnych ćwiczeń wojsk Bułgarii i USA

Ponad 70 wspólnych ćwiczeń przeprowadzą w 2015 roku oddziały wojskowe z Bułgarii i USA – poinformował w poniedziałek dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie gen. Ben Hodges. Najbliższe manewry odbędą się w sierpniu – dodał. 

Będą to manewry pod kryptonimem „Szybka odpowiedź”, w których wezmą udział jednostki powietrznodesantowe. Wykorzystane zostaną lotniska w Bałcziku na północnym wybrzeżu czarnomorskim oraz w Tenewie w południowo-wschodniej części kraju – podał generał.

Hodges przebywa w Bułgarii z dwudniową wizytą, podczas której ma odwiedzić amerykańskich żołnierzy prowadzących prace inżynieryjne na poligonie Nowo Seło, będącym jednym z bułgarskich obiektów wojskowych wykorzystywanych przez siły zbrojne USA na mocy porozumienia z 2006 roku.

Generał podkreślił, że geograficzne położenie Bułgarii, jej historia i kontakty z sąsiadami sprawiają, że jest to kraj bardzo ważny dla stabilności całego regionu bałkańskiego.

Chcemy umocnić naszą transatlantycką współpracę i udział Bułgarii w regionalnych ćwiczeniach, również w Niemczech – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj