fot. IPN

70. rocznica egzekucji niemieckiego zbrodniarza Alberta Forstera

28 lutego 1952 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na byłym namiestniku Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie, Albercie Forsterze. Był on hitlerowskim zbrodniarzem wojennym winnym śmierci ogromnej liczby Polaków.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1498305701319479298

Albert Forster urodził się w Fürth we Frankonii w 1902 r. Do NSDAP wstąpił w połowie lat 20. XX wieku. Wtedy też uczestniczył w organizacji struktur SS w swoim rodzinnym mieście. Wkrótce zwrócił na siebie uwagę Adolfa Hitlera, co przyczyniło się do jego szybkiego awansu w hierarchii środowiska narodowych socjalistów. W roku 1930 zaczął przewodniczyć NSDAP na terenie Wolnego Miasta Gdańska jako gauleiter (niem. „naczelnik okręgu” – wysoki niemiecki nazistowski stopień polityczny).

Tam też był bezwzględny wobec opozycji politycznej; prześladował Żydów i Polaków. Miało to miejsce jeszcze przed wojną.

Kiedy Niemcy w 1939 r. napadły na Polskę i bezprawnie zaanektowały Wolne Miasto Gdańsk, Albert Forster został mianowany namiestnikiem Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie. Okręg obejmował nie tylko Gdańsk, ale też tereny przedwojennego województwa pomorskiego, w tym Bydgoszcz i Toruń.

Odpowiadał za liczne zbrodnie wojenne popełnione przez Niemców na tych terenach, m.in. za utworzenie obozu koncentracyjnego Stuthoff, mordy na Polakach w lasach piaśnickich i innych miejscach kaźni, germanizację, czy deportacje ludności polskiej i żydowskiej do Generalnego Gubernatorstwa. Według obliczeń historyków, Albert Forster odpowiadał za śmierć ponad 100. tys. osób.

fot. IPN

Wiosną 1945 r., kiedy Sowieci posuwali się coraz dalej na Zachód, Albert Forster uciekł z Gdańska z obawy o swoje życie. Dotarł do Hamburga, gdzie jednak został pojmany przez Brytyjczyków i po roku wydany Polsce. Jego proces przed Najwyższym Trybunałem Narodowym odbył się w 1948 r. w Gdańsku. Za swe zbrodnie został skazany na śmierć. W uzasadnieniu wyroku napisano, że Albert Forster „był fanatycznym wyznawcą hitleryzmu, pozbawionym wszelkich cech człowieczeństwa”. Egzekucję wykonano w 1952 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

fot. IPN

Więcej o niemieckich zbrodniach na narodzie polskim na terenie Pomorza można przeczytać [w broszurze IPN Zbrodnia Pomorska 1939]

, [na stronie internetowej zbrodniapomorska1939]

, [w materiałach edukacyjnych IPN]

, [na stronie przystanekhistoria.pl]

oraz [w tekście poświęconym sylwetce Alberta Forstera na tejże stronie].

Śledztwem ws. zbrodni w obozie koncentracyjnym Stuthoff, utworzonym z inicjatywy Alberta Forstera, zajmuje się Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku.

IPN/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl