fot. PAP/Darek Delmanowicz

65-latek oszukany na 100 tys. złotych. Uwierzył, że pomaga rozpracować grupę przestępczą

65-letni mieszkaniec Poznania stracił 100 tys. złotych. Mężczyzna uwierzył oszustom, którzy wmówili mu, że pomaga rozpracować grupę przestępczą. Senior poszedł do banku i wziął pożyczkę. Następnie – zgodnie z instrukcjami oszustów – przekazał im pieniądze na wskazane konta bankowe.

Jak poinformował sierż. sztab. Łukasz Paterski z poznańskiej policji, na początku tygodnia do 65-letniego mieszkańca Poznania zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Oszust poinformował seniora, że w dokumentacji bankowej – wniosku o pożyczkę, brakuje jego danych dotyczących miejsca zatrudnienia.

„Kiedy niczego nieświadomy senior stanowczo zaprzeczył, aby wnioskował o udzielenie pożyczki, osoba podająca się za pracownika banku oświadczyła, że prawdopodobnie doszło do przestępstwa na jego koncie bankowym i musi powiadomić policję. Po chwili w słuchawce usłyszał głos innego mężczyzny informującego go o tym, że jest funkcjonariuszem policji. Mężczyzna oświadczył, że prowadzi postępowanie w sprawie szajki oszustów, a sprawa jest pod ścisłym nadzorem departamentu bezpieczeństwa banku. Oszust w rozmowie z mężczyzną przekonywał go, że może mu zaufać. W ten sposób przestępcy uzyskali potwierdzenie swojej wiarygodności w oczach starszego mężczyzny. Na tym rozmowa się zakończyła” – podkreślił Łukasz Paterski.

Dodał, że po krótkim czasie do pokrzywdzonego zadzwonił – jak się okazało – ponownie ten sam mężczyzna podający się za pracownika departamentu bezpieczeństwa banku, który wykorzystując niewiedzę seniora namówił go do zaciągnięcia maksymalnej wartości pożyczki.

„Senior wierząc w to, że pomaga rozpracować grupę przestępczą poszedł do banku i zapożyczył się na ponad 100 tys. zł. Następnie zgodnie z instrukcjami oszustów przekazał im całość pieniędzy na wskazane konta bankowe” – zaznaczył.

Policjanci wciąż apelują o ostrożność i rozwagę podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi osobami.

„Pamiętajmy, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Rozłączmy się i skontaktujmy z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy nasz rozmówca faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Ponadto o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować policję, korzystając z numeru alarmowego 112” – apelują policjanci.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl