fot. Maria Ryś

50-lecie pracy artystycznej Marii Wollenberg–Kluzy

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano nieznane dotąd obrazy Marii Wollenberg-Kluzy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął resort kultury i dziedzictwa narodowego.

Wernisaż wystawy „Ad Infinitum” to zwieńczenie wystaw i wydarzeń w ramach jubileuszu 50-lecia pracy twórczej Marii Wollenberg-Kluzy.

– To są najnowsze prace, które powstały w tym roku. I to nie wszystkie, które w tym roku powstały, ale wybrane, te, które nie były ani pokazywane, ani nigdzie publikowane – mówiła Maria Wollenberg–Kluza.

Artystka chętnie pokazuje dzieła, stąd łącznie około 160 przygotowanych przez nią wystaw.

– To są obrazy, które mogłyby wyjść z ręki artysty bardzo młodego. Pełne dynamiki, pełne barw, pełne życia. To jest wspaniałe – ocenił Piotr Cegłowski, redaktor naczelny miesięcznika „Manager”.

W centrum swoich prac Maria Wollenberg–Kluza stawia zawsze człowieka i jego przeżycia. Jej dzieła mają charakter metaforyczny, zmuszający do przemyśleń. Poprzedni cykl obrazów, który malowała z okazji swoich 70. urodzin, nosił nazwę Camino. To określenie wieloznaczne. Rozumiemy pod nim drogę, ale też pielgrzymkę. Wernisaż „Ad Infinitum” jest pogłębieniem wystawy Camino.

– Idę też drogą, niekoniecznie ku nieskończoności, ale raczej ku przyszłości. Jak długo będę szła nie wiem, ale staram się iść w sposób optymistyczny i opowiadać o człowieku – przyznała malarka.

W najbliższym czasie obrazy artystki będzie można zobaczyć m.in. w Kaliszu, Łowiczu i Warszawie.

Jeden z obrazów – Matka Boża Nauczycielka Dzieci i Młodzieży – można oglądać w Sanktuarium na warszawskich Siekierkach.  Jubileusz 50-lecia pracy twórczej Marii Wollenberg–Kluzy został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl