fot. PAP/Paweł Supernak

40. rocznica walki o rejestrację Niezależnego Zrzeszenia Studentów

40 lat temu zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego działalność i zmagania przyczyniły się do autonomii i samorządności na uczelniach wyższych.

40 lat temu, dokładnie 17 lutego 1981 roku, zostało zarejestrowane Niezależne Zrzeszenie Studentów.

– Obok NSZZ „Solidarność”, obok reprezentacji polskiej wsi, jaką była rolnicza „S”, NZS było akademicką „Solidarnością”, ruchem młodego pokolenia na rzecz wolnej, sprawiedliwej i demokratycznej Polski – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Zalegalizowanie NZS nie byłoby możliwe, gdyby nie strajk łódzki – zwrócił uwagę dr Jarosław Szarek.

– Strajk, który rozpoczął się w styczniu 1981 roku na uczelniach w Łodzi, został poparty przez wszystkie uczelnie w Polsce – wyjaśnił prezes IPN.

Poza rejestracją polscy studenci wysuwali wiele innych postulatów.

– Domagali się również samorządności uczelni wyższych, rozbicia politycznego monopolu marksistowskiego, jaki dominował na uczelniach m.in. likwidacji przedmiotów politycznych, rezygnacji z obowiązku nauki języka rosyjskiego, dowolnego wyboru języka oraz dostępu do paszportów dla każdego studenta – poinformował dr Jarosław Szarek.

Upominali się także o kwestie ogólnospołeczne, w tym m.in.: uwolnienia więźniów politycznych. Niezależne Zrzeszenie Studentów po 16 miesiącach działalności zostało rozwiązane przez komunistyczne władze PRL, zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego. Mimo to, owoce zmagań środowiska akademickiego są widoczne po obecne czasy. Niektóre postulaty polskich studentów z tamtych lat przetrwały, znalazły się w ustawie o szkolnictwie wyższym i obowiązują do dziś.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl