35. Sesja Kolbiańska

75 lat temu w KL Auschwitz został osadzony franciszkanin św. Maksymilian Maria Kolbe. W poniedziałek 30 maja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu odbędzie się Sesja Kolbiańska zatytułowana: „Krew męczenników posiewem chrześcijan”.

Sesja Kolbiańska rozpocznie się modlitwą przy Ścianie Straceń i w Celi Śmierci św. Maksymiliana w KL Auschwitz.

Tuż po modlitwie ks. dr Adam Tondera z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opowie o kształtowaniu się idei męczeństwa w chrześcijaństwie.

Mgr Teresa Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświecimiu mówić będzie o męczeństwie św. Maksymiliana w KL Auschwitz w świetle zachowanych dokumentów.

50 lat po śmierci o. Kolbego dwóch innych franciszkanów: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek ponieśli śmierć męczeńską z rąk komunistycznych terrorystów w Pariacoto w Peru. Wydarzenie to przypomni uczestnikom sesji o. prof. dr hab. Wiesław Bar, wicepostulator w sprawie beatyfikacyjnej, sędzia delegowany w rogatoryjnym procesie beatyfikacyjnym i kierownik Katedry Prawa Kanonizacyjnego i Sakramentów Świętych KUL.

5 km od KL Auschwitz, w Centrum św. Maksymiliana znajduje się monumentalna wystawa o gehennie obozowej. Stanisław Markowski zrealizował film „Między piekłem a niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja”. Obraz ten będzie można zobaczyć po wygłoszonych referatach.

Sesja Kolbiańska zakończy się Mszą św. w pobliskiej Kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych. Przewodniczyć jej będzie o. Mariusz Kozioł OFMConv, wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program 35. Sesji Kolbiańskiej, organizowanej rokrocznie przez oświęcimski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i franciszkanów.

jms/RIRM

PROGRAM

KL Auschwitz

9.30 – modlitwa przy Ścianie Straceń i w Celi Śmierci św. Maksymiliana

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (Collegium sub Horologio)

10.30 – rozpoczęcie

10.40 – „Kształtowanie się idei męczeństwa w chrześcijaństwie” (ks. dr Adam Tondera UŚ)

11.20 – „Męczeństwo św. Maksymiliana w KL Auschwitz w świetle zachowanych dokumentów”(mgr Teresa Wontor-Cichy, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau)

12.00 – „50 lat później: męczeństwo franciszkanów w Peru” (o. prof. dr hab. Wiesław Bar KUL)

12.40 – „Między piekłem a niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja” (film Stanisława Markowskiego)

13.00 – podsumowanie

Kaplica Sióstr Karmelitanek Bosych

13.30 – msza św. (o. Mariusz Kozioł OFMConv, wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów)

PLAKAT

Kliknij, aby powiększyć

drukuj