330. rocznica bitwy pod Wiedniem

W czwartek, w 330. rocznicę bitwy pod Wiedniem, na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg wmurowany został kamień węgielny pod pomnik króla Jana III Sobieskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Krakowa i Wiednia oraz członkowie Bractwa Kurkowego.

Inicjator przedsięwzięcia Piotr Zapart, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie, podkreślił, że uroczystość wieńczy wielomiesięczne starania, aby w stolicy Austrii w przyszłości stanął pomnik polskiego monarchy, twórcy wiktorii wiedeńskiej.

Podczas uroczystości z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, naczelnika 19. dzielnicy Wiednia Adolfa Tillera, radnego miasta Wiednia Ernsta Wollera oraz delegacji krakowskich braci kurkowych wmurowano akt erekcyjny pod pomnik – włożono go do specjalnej tuby razem czwartkowymi wydaniami wiedeńskich gazet oraz monetami polskimi i euro. Obok postawiono także tablicę informującą o tym, że w tym miejscu stanie pomnik.

Chór z małopolskiego Libiąża wykonał pieśń „Bogurodzica”. Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski podkreślił, iż „należy być dumnym ze zwycięstw w odległej przeszłości, ale jeszcze bardziej należy być dumnym z teraźniejszości”. „Chwalmy się także sukcesami Polski ostatnich 25 lat” – zaznaczył. Prezydent Majchrowski nazwał bitwę pod Wiedniem jedną z najważniejszych bitew całej Europy i podkreślił związki między Krakowem i stolicą Austrii.

Miasta te łączy od 2000 roku umowa o współpracy, która ostatnio została odnowiona na najbliższych kilka lat. Inicjatorami budowy pomnika króla Jana III Sobieskiego są: Bractwo Kurkowe oraz Stowarzyszenie Twórcze Artystyczno-Literackie STAL. Nad jego koncepcją artystyczną pracuje krakowski rzeźbiarz i członek bractwa, prof. Czesław Dźwigaj.

Władze austriackiej stolicy zgodziły się na budowę pomnika w części parkowej Kahlenbergu, z którego Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami. Monument stanie w odległości kilkudziesięciu metrów od kościoła św. Józefa; nie może być wyższy niż trzy metry ze względu na przepisy architektoniczne.

Według wstępnych ustaleń odlany z brązu pomnik ma przedstawiać Jana III Sobieskiego z jego charakterystycznymi atrybutami. Tło dla władcy będzie stanowić husaria. Koszt obiektu to co najmniej 500 tys. zł. Na razie nie wiadomo z jakich źródeł zostanie sfinansowane to przedsięwzięcie. Bracia kurkowi myślą o znalezieniu sponsora strategicznego, który wyłożyłby całość lub większość potrzebnych pieniędzy.

Projekt popiera prezydent Krakowa, który w tej sprawie od miesięcy prowadził osobiste rozmowy z burmistrzem Wiednia. Zwrócił się on wraz z inicjatorami przedsięwzięcia do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o objęcie honorowym patronatem tej inicjatywy.

Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl