32. Batalion Lekkiej Piechoty w Nisku doczekał się swojego patrona

32. Batalion Lekkiej Piechoty w Nisku wchodzący w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony ma patrona. Został nim kpt. Stanisław Uczciwek ps. „Wola”. Dowódca batalionu, podpułkownik Tomasz Janusz, odebrał patent z decyzją podczas uroczystości na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie podczas obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej.

Decyzją Nr 12/MON z dnia 9 lutego 2022 r. minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, nadał imię patrona 32. Batalionowi Lekkiej Piechoty z Niska. Został nim kpt. Stanisław Uczciwek, ps. „Wola”.

„13 lutego, w dzień obchodów 80. rocznicy powstania AK, miałem zaszczyt odebrać osobiście z rąk ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, decyzję o nadaniu imienia patrona 32. Batalionowi Lekkiej Piechoty, którym mam honor dowodzić. Przekazanie odbyło się na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego procesu, a w szczególności por. Sebastianowi Burghardtowi, który był motorem napędowym całego przedsięwzięcia” – powiedział ppłk Tomasz Janusz dowódca niżańskiego batalionu

Dopiero kilkanaście lat temu, dzięki poszukiwaniom bratanka, udało się ustalić prawdziwe nazwisko Stanisława Uczciwka, który w pamięci mieszkańców Tarnobrzega znany był jako Stanisław Wolnicki pseudonim „Wola”.

źródło DWOT

Stanisław Uczciwek, który stał się patronem batalionu w Nisku, urodził się 11 grudnia 1912 roku w Warszawie, w rodzinie rzemieślniczej. Wraz z rodziną dorastał i uczył się w szkołach miejskich w Łowiczu. W 1935 roku otrzymał w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej – Komorowie promocję na stopień podporucznika piechoty.

Pierwszym przydziałem służbowym ppor. Stanisława Uczciwka był 42. Pułk Piechoty w Białymstoku. Przed wybuchem II wojny światowej dołączył do Warszawskiej Brygady Pancerno–Motorowej na stanowisko dowódcy plutonu moździerzy w szwadronie ckm w 1 Pułku Strzelców Konno–Zmotoryzowanych. Po powrocie do Warszawy włączył się w działalność konspiracyjną. Działając w czasie okupacji pod nazwiskiem Wolnicki, był bohaterem konspiracji antyniemieckiej i oficerem szkoleniowym Armii Krajowej Obwodu Tarnobrzeg. W październiku 1944 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnobrzegu. Stanisław Uczciwek był poddany brutalnemu śledztwu, w wyniku którego 29 października 1944 roku został zastrzelony podczas przesłuchania. Funkcjonariusze UB, chcąc ukryć zbrodnię, upozorowali, że doszło do tego podczas próby ucieczki. Oprawcy wyrzucili ciało Stanisława Uczciwka z balkonu na pierwszym piętrze budynku znajdującego się naprzeciw szpitala, a potem poinformowali rodzinę, że „popełnił samobójstwo”. Zmarły oficer AK został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tarnobrzegu, gdzie do dzisiaj znajduje się jego grób. Tarnobrzeski bohater stał się patronem batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej z Niska.

kpt. Witold Sura/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl