By Cezary_p - Na Commons przeniósł z pl.wikipedia użytkownik Pjahr z pomocą narzędzia CommonsHelper., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8623990

30. rocznica powrotu do Polski ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

Mija 30. rocznica powrotu do Polski prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Przybył do ojczyny po 50 latach życia na emigracji, aby przekazać insygnia władzy nowemu prezydentowi.  

23 grudnia 1990 r. na prezydenta został zaprzysiężony Lech Wałęsa, wybrany w pierwszych demokratycznych wyborach po okresie PRL. W Zamku Królewskim w Warszawie otrzymał insygnia władzy, przywiezione do ojczyzny przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

– Przybywam z Londynu na Zamek Królewski w Warszawie zniszczony przez obcą przemoc, ale odbudowany z gruzów wysiłkiem nieugiętego narodu – mówił wówczas Ryszard Kaczorowski.  

Tego dnia rozpoczęła się wolna Polska – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– To było niezwykle ważne wydarzenie. Ono pokazuje ciągłość między II RP a III RP. Wolna Polska zaczęła się wraz z powrotem do ojczyzny legalnych władz Rzeczypospolitej na czele z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim, który był ostatnim prezydentem II RP – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

Tuż po przekazaniu insygniów prezydent Ryszard Kaczorowski udał się na Jasną Górę.

– Przyjechał na Jasną Górę dziękować Matce Bożej za to, że te trudne czasy przeżył i swój obowiązek wykonał do końca – akcentował o. prof. Eustachy Rakoczy, Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości.

W świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie pochowany jest prezydent Ryszard Kaczorowski, złożono kwiaty i odmówiono modlitwę. Ostatni prezydent Polski na uchodźstwie zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl