30. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej

„Perspektywa” to hasło przewodnie jubileuszowego, 30. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które rozpocznie się dzisiaj w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Jest to najstarsza tego typu impreza w Polsce.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to impreza o charakterze religijnym. Tradycyjnie rozpocznie się wieczorną Mszą świętą.

Organizatorzy FSM hasłem „Perspektywa” zachęcają uczestników do spojrzenia wstecz, w kontekście 30. Spotkania i zobaczenia „jak Bóg prowadził to dzieło przez trzydzieści lat”.

„W szerszym spojrzeniu hasło ma zachęcić wszystkich uczestników, by Kalwaria stała się dla nich górą, z której mogą spojrzeć z perspektywy na swoje dotychczasowe życie, obecność Boga w nim i na drogę, którą chcą dążyć dalej” – wyjaśniła rzeczniczka FSM Marta Górka.

W programie FSM, które potrwa do soboty, jak zwykle znajdą się m.in. Msze św, spotkania z animatorami w grupach i dyskusje, nabożeństwa, całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź.

Tradycyjnie odbywać się będą też konferencje z zaproszonymi gośćmi. W tym roku będzie można porozmawiać m.in. z dziennikarzami Marcinem Jakimowiczem, Adrianem Klarenbachem, Tomaszem i Małgorzatą Terlikowskimi, podróżnikiem Janem Melą, ks. abp. Stanisławem Jamrozkiem, kompozytorem Maciejem Sikorskim, aktorem Marcinem Kwaśnym.

W czasie FSM tradycyjnie odbywają się także wieczorne koncerty muzyczne. W tym roku na scenie FSM zagrają m.in: Bethel, Boguchwała, A&D, Fleurdelis, Fioretii oraz Schola FSM.

Nie zabraknie też sportowych rywalizacji i seansów kinowych. W tym roku tradycyjne kino „pod chmurką”, zostanie zastąpione kinem w wielkim namiocie, gdzie będzie można zobaczyć dwa filmy fabularne: „Wyklęty” z Marcinem Kwaśnym w jednej z głównych ról oraz „Czekając na motyle”.

Na tegorocznym Spotkaniu odbędą się także obchody Franciszkańskich Spotkań Młodych, zaplanowane na piątek, przedostatni dzień FSM. W programie znajdzie się Msza św. dziękczynna, koncert Scholi FSM składającej się z muzyków wszystkich Spotkań, piknik.

Organizatorzy, jak co roku, spodziewają się ponad tysiąca osób. Uczestnicy przybywają do Kalwarii z różnych stron Polski. Na FSM panują warunki biwakowe; przybyli śpią zazwyczaj w namiotach. Chętni do udziału w Spotkaniu powinni przywieźć namiot, karimatę, śpiwór i inne przedmioty niezbędne do takiego noclegu. Miejsca noclegowe przygotowano też w Domu Pielgrzyma. Na miejscu są toalety, umywalnie i prysznice. Można korzystać z taniego wyżywienia w Domu Pielgrzyma.

FSM to wakacyjna forma rekolekcji przeżywanych w duchu franciszkańskim. Organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię oraz biuro Franciszkańskich Spotkań Młodych. FSM jest najstarszym zlotem modlitewnym młodzieży w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, zazwyczaj w ostatnim pełnym tygodniu lipca.

FSM zakończy w sobotę 29 lipca poranna Msza św.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl