27 rocznica wybuchu w Czarnobylu

Dziś mija 27 rocznica katastrofy atomowej w Czarnobylu. Skutki tej największej w historii awarii w elektrowni atomowej odczuwane są do dziś.

26 kwietnia 1986 roku radzieccy inżynierowie prowadzili w elektrowni eksperyment, który się nie udał. Nastąpiła eksplozja, do atmosfery dostały się duże ilości substancji radioaktywnych.

Z położonego w pobliżu miasta Prypeć ewakuowano najpierw ponad 50 tysięcy osób, w następnych latach z okolic Czarnobyla – ponad trzysta tysięcy.

Radioaktywna chmura pojawiła się nad niektórymi rejonami Związku Radzieckiego i Europy. Radzieckie władze informowały o 32. ofiarach śmiertelnych akcji ratunkowej, całkowita liczba zgonów będąca wynikiem napromieniowana jest sporna. Mówi się o kilku, kilkudziesięciu, a nawet dwustu tysiącach zgonów.

Była to jedyna w historii katastrofa nuklearna o najwyższym, siódmym stopniu zagrożenia. W rejonie elektrowni nadal nie można mieszkać, choć od dwóch lat turyści mogą tam przyjeżdżać tylko na jeden dzień. W Czarnobylu budowany jest gigantyczny betonowy sarkofag, który ma przykryć zniszczony reaktor.

RIRM/PAP

drukuj