fot. facebook.com

21. Dzień Judaizmu

Obchodzony jest dziś 21. Dzień Judaizmu. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa zaczerpnięte z księgi Izajasza: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!”. Organizatorem jest archidiecezja warszawska, która będzie gospodarzem już po raz trzeci.

Co roku 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przypada Dzień Judaizmu w Kościele w Polsce. Został on ustanowiony w 1997 r. przez KEP, a obchodzony był po raz pierwszy w 1998 r. Od tamtej pory obchody Dnia Judaizmu odbywały się w największych polskich miastach. W tym roku chrześcijanie i wyznawcy judaizmu będą dziś wspólnie modlić się przy zbiorowej mogile Żydów z getta warszawskiego. O godz. 11.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpocznie się sympozjum. Wezmą w nim udział m.in.: metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś i naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Głównym nabożeństwem będzie Liturgia Słowa, sprawowana o godz. 17.00 w warszawskiej archikatedrze.

Dziś także w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, w kaplicy Pamięci Polskich Męczenników, odbędą się uroczyste Nieszpory. Będzie im przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej.

Celem Dnia Judaizmu jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj