fot. twitter.com/PremierRP

200 polskich lekarzy i przedstawicieli służb medycznych pojechało na Słowację

Polscy medycy wyruszyli na Słowację. Pomogą oni miejscowym lekarzom w przesiewowym testowaniu mieszkańców na COVID-19. Na Słowację udało się 200 naszych medyków i przedstawicieli służb medycznych. Powszechne testowanie Słowaków potrwa do 27 stycznia 2021 roku.

Testy będą przeprowadzane tam, gdzie występują największe ogniska choroby m.in. w pasie przygranicznym z Polską. Naszych medyków na lotnisku w Warszawie pożegnał premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że pomoc Słowakom to gest solidarności.

– Relacje między państwami nie mogą opierać się tylko i wyłącznie na kalkulacjach. Relacje między państwami to także wzajemna pomoc. Pomoc udzielana w czasie, w którym inni najbardziej tego potrzebują. Dzisiaj polscy medycy ruszają na Słowację. Chcemy pomóc w testowaniu Słowaków zgodnie z ich programem, zwłaszcza w terenach przygranicznych. Chcemy na terenach przygranicznych pomóc po to, żeby m.in. i od tej strony mieć lepsze zabezpieczenie w związku z pandemią. Solidarność to także marka eksportowa, to marka eksportowa Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki.   

Testy na Słowacji nie są obowiązkowe, ale ich wynik będzie miał wpływ na aktywność Słowaków. Po 27 stycznia bez stosownego zaświadczenia nie będzie można pójść do pracy czy wyjechać za granicę.

Dozwolona będzie jedynie wizyta u lekarza czy niezbędne zakupy. Restrykcje nie obejmą osób do lat 15 i powyżej 65. roku życia.

RIRM

drukuj