PAP/Radek Pietruszka

12 listopada szczątki polskich prezydentów na uchodźstwie powrócą do ojczyzny

Szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 listopada br.

Przez okres II wojny światowej i okupacji sowieckiej prawowite polskie władze funkcjonowały na uchodźstwie.

– Prezydenci na uchodźstwie, rządy na uchodźstwie to rządy, które działały zgodnie z konstytucją – przypomniał Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Jan Dziedziczak.

Przedstawiciele polskich władz na emigracji najpierw znajdowali się w Paryżu, a później w Londynie. Po Zbrodni Katyńskiej zostały zerwane stosunki dyplomatyczne między Polską a Związkiem Sowieckim. Później Wielka Brytania, Francja oraz USA cofnęły uznanie polskich władz ma emigracji. Jednocześnie uznały rząd, który został powołany z nadania Józefa Stalina.

Rządy z 1944 r. na ziemiach polskich były rządami narzuconymi przez okupanta sowieckiego, przez władze sowieckie i nie miały one żadnego elementu legitymacji społecznej – wskazał Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Działalność rządu na uchodźstwie była jednak kontynuowana – przypomniał historyk prof. Karol Polejowski.

– Polskie Państwo Podziemne funkcjonujące na ziemiach Rzeczpospolitej było emanacją legalnych władz działających na uchodźstwie. O tym też należy pamiętać. To prezydent RP na uchodźstwie był głową Polskiego Państwa Podziemnego. Z tego punktu widzenia i administracja cywilna, i administracja wojskowa Polskiego Państwa Podziemnego podlegały władzom naczelnym Rzeczpospolitej w Londynie – podkreślił historyk.

Dziś Polska chce okazać wdzięczność tym, którzy służyli ojczyźnie. 12 listopada z Anglii do Polski sprowadzone zostaną szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Spoczną oni w mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

– Państwo polskie, Rzeczpospolita, tymi uroczystościami jednoznacznie pokazuje, kto miał rację. Te uroczystości to wdzięczność Polski za przechowywanie legalnych rządów, legalnych insygniów władzy, reprezentację wolnej Polski przez dziesięciolecia – mówił Jan Dziedziczak.

Ruszyła także kampania „Misja: Wolna Polska”, która ma przypominać o działalności polskiego rządu na uchodźstwie. Powstania również specjalna Izba Pamięci.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl