fot. episkopat.pl

11 listopada polski hymn wybrzmi m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Korei Południowej

11 listopada w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” polski hymn wybrzmi nie tylko w całej Polsce, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Korei Południowej. W Polsce centralnym miejscem śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” będzie pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W ocenie organizatorów akcji wspólne, ogólnopolskie śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” to wydarzenie, które „połączy wszystkich Polaków, niezależnie od preferencji muzycznych”.

Polski hymn wybrzmi w ponad 600 miejscach w Polsce i na świecie. „Mazurek Dąbrowskiego” będzie śpiewany m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Japonii, Meksyku, Peru, Indonezji, Nowej Zelandii, a także w wielu miejscach w Polsce m.in. – na Śnieżce, jeziorze Dywickim, w Rzeszowie, Malborku, Inowrocławiu, Darłowie. Z wieży Kościoła Mariackiego zamiast hejnału zabrzmi hymn, zapowiadając kolejne stulecie niepodległości. Cztery zwrotki hymnu zagrają na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Na płycie Rynku pod hejnalicą „Mazurka Dąbrowskiego” zaśpiewa chór.

W trakcie centralnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w których będzie uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, w samo południe nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji.

„Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również planują zaproszenie lokalnych społeczności do wspólnego świętowania” – napisano na stronie internetowej akcji.

Organizatorzy zaznaczają, że cały czas można przyłączać się do wspólnego śpiewania hymnu – szczegóły [tutaj].

PAP/RIRM

drukuj