fot. facebook.com/parafia.sw.jozefa.torun

100 lat temu do Torunia przybyli ojcowie redemptoryści

Mija 100 lat odkąd zakon redemptorystów osiedlił się w Toruniu. Swoją posługę ojcowie rozpoczęli we wspomnienie św. Józefa.

Jest rok 1918. Polska odzyskuje niepodległość.

– Zgromadzenie Redemptorystów szukało właściwie nowych miejsc, w których mogliby zakładać swoje placówki – mówił prof. Waldemar Rozynkowski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Zakonnicy najpierw osiedlili się na Stawkach, gdzie powstała szkoła dla chłopców, którzy chcieliby poświęcić swoje życie Bogu. Szybko okazało się jednak, że miejsce było zbyt małe.

– Dodatkową okolicznością, która sprawiła, że nie mogliśmy funkcjonować na Stawkach zbyt długo, była bliskość poligonu wojskowego – powiedział o. Wojciech Zagrodzki CSsR, proboszcz Parafii pw. Świętego Józefa w Toruniu.

Przeszkadzały nie tylko działania wojskowe. Pewnego dnia doszło do przypadkowego ostrzału domu Niższego Seminarium Duchownego.

– To rozstrzygnęło o tym, że nie można tam było dłużej przebywać – oznajmił o. Wojciech Zagrodzki CSsR.

Na toruńskich Bielanach z biegiem lat powstał klasztor i kościół. Zaczęli gromadzić się ludzie. Dziś to parafia św. Józefa, w której posługują ojcowie redemptoryści.

– To miejsce zawsze tętniło życiem. Te wielkie zabudowania nigdy nie były puste – wskazał o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

Intuicja, odwaga oraz przeświadczenie, że trzeba być razem ze świeckimi, towarzyszyły redemptorystom od początku. To świeccy byli ich siłą.

– Pan Bóg nas nieustannie zaskakuje i nieustannie stawia przed nami wyzwania – podsumował o. Janusz Sok CSsR.

W te wyzwania wpisuje się powstanie Radia Maryja, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II. Wszędzie tam posługują ojcowie redemptoryści. Dziś o godz. 18:00 w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu sprawowana będzie Msza święta w duchu dziękczynienia za 100-lecie obecności redemptorystów w Toruniu. Eucharystii przewodniczył będzie ordynariusz toruński, ks. bp Wiesław Śmigiel. Transmisję przeprowadzi Telewizja Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl