fot. PAP

Ulicami Poznania przeszedł Marsz Zwycięstwa

Już po raz IV ulicami Poznania przeszedł „Marsz Zwycięstwa”. W ten sposób mieszkańcy tego miasta upamiętnili 95. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, który oficjalnie zakończył Powstanie Wielkopolskie.

Niemcy podpisali rozejm, którym zaprzestały wszystkich działań tutaj w Wielkopolsce; stąd nie tylko chcemy upamiętnić datę 27 grudnia, czyli datę wybuchu powstania, ale też wskazać na to, że akurat to powstanie było zwycięskie, stąd właśnie pomysł marszów, aby ta data 16 lutego pozostała w pamięci wszystkich Wielkopolan i Poznaniaków – powiedział Łukasz Bogaczyk, współorganizator Marszu Zwycięstwa.

Dodaje on, że co roku jego trasa ulega zmianie. Do tej pory trzy marsze kończyły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W tym roku bieg został odwrócony. Marsz zakończył się na Ostrowie Tumskim, przed Katedrą.

Podpisanie układu przedłużającego rozejm pomiędzy państwami ententy a Niemcami, obejmujący także front wielkopolski uczczono też w Wolsztynie. W tym mieście odsłonięto pomnik powstańca wielkopolskiego. Dwumetrowa rzeźba wykonana z brązu stanęła na rynku przed ratuszem.

RIRM

drukuj