kombatanci.gov.pl

Toruńskie sanktuarium: Wernisaż wystawy „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim” – historia największej daniny krwi wśród osób konsekrowanych podczas II wojny światowej

W niedzielę – 10 października – na placu przed sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim”. Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wydarzenie zainauguruje Msza św. z okolicznościową homilią, celebrowana w sanktuarium o godz. 12.00. Następnie po Eucharystii nastąpi oficjalne otwarcie wystawy na placu przed sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Podczas uroczystości głos zabierze Jan Józef Kasprzyk, szef UdSKiOR.

„Ekspozycja Agaty Ziemeckiej pt. „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim” prezentuje tragiczne losy trzydziestu zakonników z klasztoru przy ul. Karolkowej na warszawskiej Woli i trzydziestu czterech zakonnic z Rynku Nowego Miasta w Warszawie, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1944 roku. W czasie II wojny światowej te dwie ofiary stały się największą daniną krwi wśród osób konsekrowanych. Poruszająca wystawa przygotowana została na podstawie i w uzupełnieniu do publikacji o zbliżonym tytule: „Boję się śmierci pod gruzami. Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim” autorstwa ks. prof. UKSW Pawła Mazanki CSsR, która na rynku wydawniczym ukazała się w minionym roku” – wyjaśniają organizatorzy.

Wernisaż został zaprezentowany w Warszawie z okazji 76. rocznicy kapitulacji Powstania Warszawskiego. Prezentację ekspozycji zaplanowano również w Elblągu oraz w Gdyni.

radiomaryja.pl

drukuj