Soczi 2014: Młodość i rutyna, sukcesem będzie miejsce w dziesiątce

Polscy bobsleiści i saneczkarze do światowej czołówki nie należą. W Soczi mogą pokusić się o niespodziankę, jednak ogromnym sukcesem byłoby dla nich miejsce w pierwszej dziesiątce. Polska ekipa to mieszanka młodości i wieloletniego doświadczenia. Dawid Kupczyk pamięcią sięga do Igrzysk Olimpijskich w Nagano, które były jego sportowym debiutem w największej światowej imprezie.

Bobsleiści

Dawid-KupczykDawid Kupczyk

Swoją sportową karierę rozpoczynał jako lekkoatleta. W 1994 roku zdobył medal mistrzostw Polski kadetów w biegu na 400 metrów przez płotki. Bobsleistą jest o 1997 roku. Polskę reprezentował już rok później na igrzyskach w Nagano. Wraz z Tomaszem Żyłą, Krzysztofem Sieńko i Tomaszem Gatką uplasował się na 22. pozycji w rywalizacji czwórek. Cztery lata później w Salt Lake City ten sam skład wywalczył 18. miejsce. Sezon później został pierwszym pilotem bobslejowej czwórki i dwójki. Do spółki z Marcinem Płachetą zdobył srebrny medal mistrzostw świata juniorów. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie pełnił funkcję chorążego polskiej kadry. Swoje umiejętności zaprezentuje w rywalizacji dwójek i czwórek.

Paweł MrózPaweł-Mróz

Tegoroczne igrzyska są dla niego drugimi w karierze. Z Vancouver Polak przywiózł 14. miejsce. 2013 rok przyniósł mu 9. pozycję w Pucharze Świata w Altenbergu. W Soczi zobaczymy go w rywalizacji bobslejowych dwójek i czwórek.

Marcin-NiewiaraMarcin Niewiara

Do 14. miejsca w czwórce przed czterema laty dorzucił 16. pozycję w rywalizacji dwójek. Mistrzostwach Europy w Iglis zakończył z 13. wynikiem. W Soczi powalczy o dobre lokaty w dwójkach i czwórkach.

Michał ZblewskiMichał-Zblewski

Karierę rozpoczynał jako lekkoatleta. Zdobywał medale mistrzostw Polski juniorów i młodzieżowców w wieloboju. Z igrzysk w Turynie wrócił z 15. miejscem. Rok później czwórka, w której startował uplasowała się na 20. pozycji w mistrzostwach świata.

Saneczkarze

Ewa-KulsEwa Kuls

Urodzona w Gorzowie Wielkopolskim saneczkarka jest podopieczną trenera Marka Skowrońskiego. Tegoroczne igrzyska są jej pierwszymi w karierze. Na imprezach najwyższej rangi dwukrotnie zajmowała 19. pozycję. Najpierw w 2012 roku na Mistrzostwach Świata w Altenbergu. Rok później była 19. na Mistrzostwach Europy w Oberhofie. W Soczi zobaczymy ją w rywalizacji jedynek. Swoich sił spróbuje również w starcie sztafetowym.

Natalia WojtuściszynNatalia-Wojtuściszyn

Kolejna debiutantka na igrzyskach. Młoda zawodniczka do tej pory może poszczycić się 16. miejscem w Pucharze Świata w Koenigsee. W 2013 roku uplasowała się na 20. pozycji w Mistrzostwach Świata Juniorów w Park City. Podobnie jak Kuls zaprezentuje się w rywalizacji jedynek i sztafecie.

Maciej-KurowskiMaciej Kurowski

Dla podopiecznego Marka Skowrońskie igrzyska w Soczi to drugi start w najważniejszej sportowej imprezie. Przed czterema laty w Vancouver Polak uplasował się na 23. miejscu. Mistrzostwa Świata w Cesannie ukończył z 19. wynikiem. Zaprezentuje się w rywalizacji jedynek oraz w sztafecie.

Patryk PorębaPatryk-Poręba

Z Mistrzostw Świata w Whistler przywiózł 18. lokatę. W rywalizacji sztafetowej  uplasował się na 5. miejscu podczas Pucharu Świata w Wittenbergu w 2013 roku. Na igrzyskach startuje po raz pierwszy. Oprócz rywalizacji sztafetowej pokaże się w saneczkowych dwójkach.

Karol-MikrutKarol Mikrut

Partner Poręby oraz kolejny debiutant na imprezie tak wielkiej rangi. Umiejętności urodzonego w Krynicy Zdroju zawodnika zobaczymy w dwójkach i ślizgach sztafetowych.