Śląska Liga walki z rakiem protest ws. nie przyznania Telewizji TRWAM miejsca na multipleksie cyfrowym
Katowice, 02.02.2012r.
Szanowny Pan
Bronisław Komorowski
Prezydent RP
ul. Wiejska 10
Warszawa
Śląska Liga Walki z Rakiem jako organizacja strażnicza (prowadząca m.in.
rzecznictwo praw pacjenta i monitoring administracji publicznej), w imieniu swoich
członków oraz innych chorych na nowotwory złośliwe w województwie śląskim zwraca
się do Pana jako najważniejszej Osoby w naszym kraju, czuwającej nad przestrzeganiem
zapisów Konstytucji RP. Od wielu dni jesteśmy świadkami bezprzykładnego łamania tychże zapisów przez instytucje państwowe, m.in. Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Sprawa dotyczy odmówienia przez KRRiT przydziału (koncesji) Fundacji Lux Veritatis na tzw. cyfrowym multipleksie TV Trwam. Sprawa jest o tyle ważna, że z programów tej telewizji w dużej mierze korzystają chorzy, niekiedy nieuleczalnie w szpitalach, hospicjach,
domach. Brak kompleksowej opieki nad chorymi na raka na każdym etapie choroby w
Polsce powoduje, że chorzy i ich bliscy czują się bezradni i osamotnieni w walce z tą ciężką w większości przypadków śmiertelną chorobą. Dla wielu z nich wsparcie duchowe
jakie znajdują w mediach chrześcijańskich (w większości katolickich) jest bardzo ważne
w ich drodze do zdrowienia. Obserwujemy to od lat. Dlatego też pytania z jakimi się
spotykamy dotyczą w dużej mierze praw nie tylko pacjenta, ale też człowieka i obywatela
RP.
Powszechnie znane jest już dzisiaj uzasadnienie odmowy KRRiT, a niebywała arogancja, wręcz pogarda (co mogliśmy oglądać na żywo w czasie posiedzenia Komisji Kultury w
Sejmie) jej przewodniczącego p. Dworaka utwierdza nas, że nastąpiła w naszym kraju
dyskryminacja i wykluczenie z życia społecznego dużej grupy społeczeństwa polskiego
(zawężając ją tylko w tym przypadku do chorych), a tym samym złamano naszym zdaniem
art. 32 i art.54 Konstytucji RP. Wnosimy zatem Panie Prezydencie jako pełnoprawni obywatele Rzeczypospolitej Polskiej skargę na tego rodzaju praktyki.
Z wyrazami głębokiego szacunku!
W imieniu Zarządu
up. Członek Zarządu
mgr Danuta Kreuchner-Smolka
Prezes
mgr Joanna M.Romańczyk
