PAP/Jacek Turczyk

Rolnicy protestują na autostradzie A2

Na autostradzie A2 trwa protest rolników. Od godziny 06.00 rano zablokowany jest odcinek Łódź – Warszawa na wysokości Brwinowa. Organizatorem akcji jest AGROunia. Protestujący mają 10 postulatów.

Wśród nich znalazła się m.in. kwestia odszkodowań w związku z ASF czy skuteczna walska z tym wirusem – wskazuje w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja lider ruchu AGROunia Michał Kołodziejczak.

Wypłata odszkodowań za szkody spowodowane przez ASF w Polsce. Nie zostały wybite dziki, które są wektorem roznoszenia choroby. Polskim rolnikom zabijano zdrowe świnie, później nie wypłacając pieniędzy za te wybite zdrowe zwierzęta, z urzędu zostały wybijane. Domagamy się także usunięcia głównego lekarza weterynarii, lekarza weterynarii wojewódzkiego w województwie lubelskim oraz powiatowego w Parczewie, gdyż ten lekarz wojewódzki krył błędy lekarza powiatowego, a wmawiano, że są to problemy spowodowane przez polskich rolników, że to przez nich się wirus roznosi – zaznacza Michał Kołodziejczak.

Michał Kołodziejczak mówi też, że jednym z problemów jest sprowadzanie mięsa wieprzowego czy żywych świń z zagranicy, podczas gdy nie jest skupowana wieprzowina od polskich rolników.

Organizatorzy protestu domagają się też audytu środków przekazywanych rolniczym organizacjom branżowym, a także chcą „uzdrowienia Izb Rolniczych”.

Do protestujących przyjechał na rozmowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na razie nie wiadomo, kiedy skończy się protest.

Opublikowany przez Unia Warzywno Ziemniaczana Wtorek, 11 grudnia 2018

RIRM

drukuj