Putin odbuduje ZSRS?
Premier Rosji Władimir Putin, który w minionym miesiącu ogłosił, iż znów
wystartuje w wyborach prezydenckich, zadeklarował wczoraj, że będzie też dążył
do utworzenia Unii Eurazjatyckiej. Jak zapowiada, nowy twór ma powstać na bazie
Unii Celnej oraz Wspólnego Obszaru Gospodarczego, czyli dwóch struktur
integracyjnych z udziałem Rosji, Białorusi i Kazachstanu.
Szef rosyjskiego rządu o swoich ambitnych planach poinformował na łamach
dziennika "Izwiestija". Zapewnia tam, że w przyszłości Unia Eurazjatycka będzie
projektem otwartym również na inne kraje. – Z zadowoleniem powitamy przyłączenie
się innych partnerów, przede wszystkim krajów Wspólnoty [Niepodległych Państw].
Nikogo nie będziemy ponaglać i popychać – oświadczył Putin, którego cytuje PAP.
Zaznaczył ponadto, że nowa wspólnota powinna stać się "jednym z biegunów
współczesnego świata". – Proponujemy model potężnej ponadnarodowej wspólnoty,
która może stać się jednym z biegunów współczesnego świata i odgrywać rolę
efektywnego łącznika między Europą a dynamicznym regionem Azji i Oceanu
Spokojnego – oznajmił. Zapewnił przy tym, że Rosjanie, Białorusini, Kazachowie i
ci, którzy się do nich przyłączą, uzyskają pełną swobodę w wyborze miejsca
zamieszkania, zdobywania wykształcenia, pracy i prowadzenia biznesu. – Tylko
razem nasze kraje będą w stanie wejść do grona liderów globalnego wzrostu i
cywilizacyjnego postępu, osiągnąć sukces i rozkwit – podkreślił Putin.
Szef rządu Rosji zaprzeczył jednocześnie pojawiającym się opiniom, że chodzi mu
w ten sposób o odbudowanie lub skopiowanie ZSRS. – Próba restaurowania lub
kopiowania czegoś, co należy już do przeszłości, byłaby naiwnością. Jednak
ścisła integracja na nowej płaszczyźnie moralnej, politycznej i gospodarczej
jest nakazem chwili – oświadczył rosyjski premier. Dodał, że w zamyśle Unia
Eurazjatycka będzie kolejnym, wyższym stopniem integracji dokonującej się w
ramach Unii Celnej i Wspólnego Obszaru Gospodarczego. Tę pierwszą strukturę
Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzyły 1 lipca 2010 roku. Z kolei umowa trzech
państw o powołaniu tej drugiej wejdzie w życie – jak przypomina PAP – z dniem 1
stycznia 2012 roku. Z czasem mają do nich przystąpić Kirgistan i Tadżykistan.
Moskwa nie ukrywa, że najbardziej zależy jej na przystąpieniu do struktur
integracyjnych Ukrainy, która jednak konsekwentnie odmawia, podkreślając, że
wybrała już integrację z Unią Europejską.
Marta Ziarnik
