Promują patriotyzm
Podczas uroczystości 10-lecia powstania pierwszego Klubu
Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" Medalem "Pro Patria" został
uhonorowany prezes IPN Łukasz Kamiński. Klub powstał przy współpracy Światowego
Związku Żołnierzy AK i Instytutu Pamięci Narodowej i ma przypominać losy Polski
i Polaków podczas II wojny światowej i powojennego zniewolenie komunistycznego.
Łukasz Kamiński powiedział, że gdy przy współudziale IPN 10 lat temu powstał
klub Grota-Roweckiego, był przekonany, że "to dzieło ważne i obowiązkiem IPN
jest włączyć się w jego organizowanie". Prezes przyznał, że "patrzyliśmy na klub
jako na miejsce spotkań i dyskusji kombatantów". Ale kluby szybko nabrały
szerszego znaczenia.
– I wystarczy przejrzeć ostatnie sprawozdanie z działalności klubów, by
upewnić się, jak bardzo się myliliśmy. Kluby szybko stały się czymś więcej niż
miejscem spotkań kombatantów. Są miejscem żywej dyskusji, konfrontacji
historyków z uczestnikami wydarzeń i spotkań pokoleń. Kluby szeroko otworzyły
się na młode pokolenie, stając się ważnym miejscem przekazywania tradycji AK –
podkreślił Kamiński.
Prezes ŚZŻAK Stanisław Oleksiak podkreślił, że kluby "Grota" mają za zadanie
upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, AK i innych organizacjach
niepodległościowych, o trwającym pół wieku oporze społecznym przeciw okupantom i
komunistycznej władzy w Polsce. – Jest to więc zamiar skutecznej budowy,
odbudowy i umacniania pamięci narodowej i historycznej – powiedział Oleksiak.
Poza Kamińskim Medalem "Pro Patria" odznaczono także inne osoby "zasłużone
dla kultywowania pamięci o walce o niepodległość ojczyzny", m.in. historyków:
prof. Jerzego Eislera, prof. Wojciecha Materskiego, prof. Tomasza Szarotę, czy
dokumentalistkę Zofię Kunert.
– Chciałem serdecznie pogratulować wybitnie zasłużonym osobom w upamiętnianiu
tradycji walk o niepodległość, które dzisiaj zostały uhonorowane Medalem "Pro
Patria", nowym medalem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który
właśnie zaczynamy nadawać – powiedział podczas wręczania odznaczeń p.o.
kierownik Urzędu Jan S. Ciechanowski.
ZB
