Prezydent: Porozumienia Sierpniowe to pierwsza łopata pod grób komunizmuWalczyli o wolną Polskę

Ordery za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, a także za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymało wczoraj w Gdańsku kilkudziesięciu działaczy opozycji demokratycznej. Są wśród nich: wiceprzewodniczący „Solidarności” w Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Jerzy Langer i prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska.

W 29. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent Lech Kaczyński uroczyście odznaczył blisko 50 osób. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Edward Ryszard Müller. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrali m.in. socjolog Barbara Fedyszak-Radziejowska, Marek Chwalewski, Jerzy Langer i Hanna Maria Terlecka. Natomiast Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali m.in. Karol Guzikiewicz, Jerzy Cabaj i Wacław Stankiewicz.
Prezydent Lech Kaczyński podkreślił wagę wydarzeń z 31 sierpnia 1980 roku. Nazwał ten dzień świętem narodowym i zwycięstwem największej pokojowej rewolucji w historii Polski. Prezydent zaapelował, aby data ta była równie mocno czczona również w przyszłości, kiedy być może zabraknie świadków tamtych wydarzeń. Prezydent określił Porozumienia Sierpniowe jako „pierwszą łopatę pod grób komunizmu”. – „Solidarność” została zalegalizowana w 7,5 miesiąca w połowie sierpnia 1989 roku. Już wtedy było jasne, że bitwa jest wygrana. Stąd olbrzymia waga nowego wtedy i powszechnego ruchu „Solidarności”. Dziś cieszę się, że mogę odznaczyć ludzi także tamtego czasu – powiedział prezydent Kaczyński.
– Wywalczyliśmy wolność, ale nie wywalczyliśmy godności. Wiele postulatów z 1980 r. nadal jest aktualnych. Mamy demokratyczną Polskę, ale do standardów nam jeszcze daleko, dialog społeczny jest fikcją – powiedział po uroczystości Karol Guzikiewicz, nawiązując do obecnej sytuacji polskich stoczni. Porozumienia Sierpniowe były to cztery dokumenty zawarte między rządem PRL a komitetami strajkowymi w 1980 r. w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Hucie Katowice. W pierwszym punkcie Porozumień Gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.

Izabela Borańska-Chmielewska, Gdańsk
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl