fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ojciec Święty Franciszek: Pokornie proszę o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan wobec rdzennej ludności

Ojciec Święty Franciszek podczas podróży apostolskiej do Kanady przeprosił za śmierć dzieci, które zmarły w przymusowych szkołach rezydencjalnych. Watykan przytacza dane, które wskazują, że na skutek złych warunków, jakie były w placówce, śmierć poniosło nawet 3 tysiące dzieci.

Pielgrzymka Ojca Świętego do Kanady ma charakter pokutny. Jest reakcją na podejrzenie odnalezienia masowych grobów dzieci w pobliżu przymusowych szkół z internatem dla rdzennej ludności. W ich prowadzenie włączone były kościoły i zakony. Watykan przytacza dane, które wskazują, że na skutek złych warunków, jakie były w placówce, a także niedożywienia i chorób, śmierć poniosło nawet 3 tysiące dzieci. Papież podczas spotkania z przedstawicielami rdzennej ludności Kanady przeprosił za cierpienia i krzywdy. [czytaj więcej]

W obliczu tego oburzającego zła Kościół klęka przed Bogiem i błaga o przebaczenie za grzechy swoich dzieci. Chciałbym to podkreślić ze wstydem i jasnością: pokornie proszę o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan wobec rdzennej ludności – mówił papież Franciszek.

Ojciec Święty Franciszek dodał: „Pamięć o tych dzieciach budzi strapienie i wzywa do działania, aby każde dziecko było traktowane z miłością, czcią i szacunkiem”. Następnie udał się do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Edmonton. Do przedstawicieli rdzennej ludności Kanady i wspólnoty parafialnej mówił: „Nie można głosić Boga w sposób, który jest sprzeczny z Bogiem, a ileż razy działo się tak w historii”. Dodał, że trudno „jest dostrzec jakąkolwiek perspektywę pojednania tym osobom, które doznały tak wielu cierpień od mężczyzn i kobiet, którzy powinni dawać świadectwo życia chrześcijańskiego”.

Nic nie może wymazać doświadczenia pogwałconej godności, doznanej krzywdy, zdradzonego zaufania. Nigdy też nie może się zatrzeć nasz wstyd, wierzących. Trzeba jednak zacząć od nowa, a Jezus nie proponuje nam słów i dobrych postanowień, ale krzyż, tę skandaliczną miłość, która pozwala na przebicie sobie stóp i nadgarstków gwoździami i okaleczenie głowy cierniem. Oto kierunek, w którym należy podążać: spoglądać razem na Chrystusa, na miłość zdradzoną i ukrzyżowaną dla nas; spojrzeć na Jezusa ukrzyżowanego w tak wielu wychowankach szkół rezydencjalnych – akcentował papież Franciszek.

Dziś o godzinie 17.20 czasu polskiego Papież będzie przewodniczył Mszy świętej na stadionie w Edmonton. Transmisja odbywać się będzie w Telewizji Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl