fot. flickr.com

Od poniedziałku można składać wnioski ws. zwrotu podatku akcyzowego

W poniedziałek rusza nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego. Podstawą do wypłacenia środków są faktury i prawidłowo wypełniony wniosek.

Zwrot podatku akcyzowego dotyczy producentów rolnych – wskazał Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.

– Osoby fizyczne, prawne i inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą występować o zwrot podatku akcyzowego. O ten zwrot występują dwukrotnie, w dwóch okresach roku – podkreślił Zbigniew Mackiewicz.

Pierwszy okres minął z końcem lutego. Od poniedziałku każdy rolnik może rozliczyć olej napędowy zakupiony między 1 lutego, a 31 lipca bieżącego roku.

Stawka jest odgórnie ustalona – akcentował Marcin Kozielski z urzędu miasta i gminy w Skawinie.

– To złotówka za litr oleju napędowego, bardzo ważne, aby to nie była benzyna, musi to być olej napędowy – podkreślił Marcin Kozielski.

Należy mieścić się w obowiązujących limitach czyli 100 złotych pomnożone przez ilość hektarów użytków rolnych, a w przypadku hodowców – 30 złotych pomnożone przez średnią roczną liczbę dużych jednostek przeliczeniowych bydła.

Zdaniem gospodarzy w obecnym czasie stawki powinny być wyższe.

– W okresie pandemii stawka powinna być znaczenie zwiększona, ponieważ są większe koszty w produkcji rolniczej – powiedział rolnik Marcin Hałko z Ełku.

Jednak w dobie kryzysu każda złotówka jest ważna.

– Są to dla rolników dodatkowe środki, które mogą zainwestować w gospodarstwo rolne czy w naprawę maszyn. Wzięło się to z tego, że rolnicy po drogach publicznych niewiele uczęszczają. W większości to paliwo zużywane jest podczas pracy w gospodarstwie, w związku z czym jest możliwość zwrotu podatku akcyzowego – zwrócił uwagę wójt gminy Suwałki.

Wniosek o zwrot podatku akcyzowego powinien trafić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów. Środki zostaną wypłacone do 30 października tego roku. Podstawą do ich wypłacenia są zebrane faktury oraz poprawnie wypełniony wniosek. Można go pobrać ze strony internetowej ministerstwa rolnictwa www.minrol.gov.pl.

TV Trwam News

drukuj