„Niedziela” broni Krzyża

„Brońmy Chrystusowego Krzyża!” – pod takim hasłem katolicki tygodnik „Niedziela” rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod petycją w obronie obecności Krzyża w przestrzeni publicznej.Redaktor Naczelny Niedzieli ks. infułat Ireneusz Skubiś powiedział, że obecnie w Polsce obserwowany jest atak na obecność Krzyża w życiu publicznym. W związku z tym – dodał ks. infułat – zaistniała potrzeba, by na ten temat wypowiedziało się społeczeństwo.

„Niedziela” zwraca się z apelem nie tylko do swoich czytelników, ale również do duszpasterzy, by zachęcili wiernych do podjęcia walki o miejsce Krzyża w naszej Ojczyźnie.
Zebrane podpisy zostaną przekazane władzom państwowym „jako wyraz sprzeciwu wobec zakusów usuwania krzyża m. in. z sali sejmowej”
Formularz petycji zostanie opublikowany 30 października w numerze 44 tygodnika.

 

* * *

 

Przypomnijmy usunięcia Krzyża z Sejmu chce Janusz Palikot. Jeżeli Sejm nie wyrazi na to zgody Ruch Palikota przekaże sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Jak powiedziała konstycjonalista prof. Krystyna Pawłowicz Janusz Palikot wprowadza ludzi w błąd powołując się na ustawę zasadniczą w tej sprawie. Wyjaśniła, że Konstytucja nie reguluje kwestii symboli religijnych w Parlamencie. Przyznaje natomiast wolność wyznawania religii. Poza tym – jak dodaje Krystyna Pawłowicz jeśli większość Polaków deklaruje się jako Katolicy to ta większość społeczeństwa ma prawo mieć w parlamencie symbol własnej wiary.

Co więcej – jak dodaje prof. Krystyna Pawłowicz – sprawa zdjęcia Krzyża nie należy do kompetencji Trybunału Konstytucyjnego. Orzeka on jedynie o zgodności wewnętrznego systemu prawnego z Konstytucją.

 

Próba usunięcia Krzyża to uderzenie w polskość w naszą tożsamość – mówi etyk ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

 

Jak dodaje to bardzo niebezpieczny symptom tym bardziej, że wraz z tym działaniem pojawiają się inne zapowiedzi związane z całą plejadą ludzi wprowadzanych przez Ruch Palikota do sejmu. W poselskich ławach zasiądzie Andrzej Rozenek, były zastępca redaktora naczelnego brukowego, skrajnie antykościelnego tygodnika „Nie”, oraz Roman Kotliński, były ksiądz katolicki, szef tygodnika „Fakty i Mity”. To właśnie na jego łamach publikował Grzegorz Piotrowski, morderca księdza Jerzego Popiełuszki. Do Sejmu trafili tez przedstawiciele środowisk homoseksualnych. Wymowa i odpowiedzialność moralna głosów oddanych na Palikota jest niezwykle poważna – stwierdził ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz dodaje, że ilustruje to niezwykle poważną i dramatyczną sytuację – zamiast zajmować się sprawami Polski będziemy zajmować się sprawami promocji patologii i ateizacji – rzeczy niezwykle godzących w naszą tożsamość.

 

RIRM

drukuj