Niebezpieczna misja

Przykład krajów europejskich, które podobnie jak Polska mają kontyngenty wojskowe w różnych miejscach na świecie, pokazuje, że wykorzystanie tematyki udziału kontyngentów w niebezpiecznych misjach do gier politycznych może przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa walczących tam żołnierzy – ostrzega minister obrony Aleksander Szczygło.

A tak było w Polsce przed Świętem Wojska Polskiego – Wykorzystywanie tego tematu ma proste przełożenie na zwiększenie zagrożenia naszych żołnierzy – alarmuje minister Aleksander Szczygło. Przeciwnicy w Iraku czy w Afganistanie doskonale znają sytuację w danym kraju. Wiedzą, że tego rodzaju zdarzenia jak wybory parlamentarne czy rozstrzygające głosowania mogą zadecydować o przedłużeniu misji wojskowej na danym terytorium.

Swoimi wypowiedziami politycy biorą odpowiedzialność za życie i zdrowie polskich żołnierzy. Szczygło zaapelował, żeby obecnie i podczas kampanii wyborczej powstrzymać się od debat na temat udziału polskich oddziałów w misjach wojskowych, aby w ten sposób nie narażać ich bezpieczeństwa.

Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP gen. broni Bronisław Kwiatkowski potwierdził, że coraz częściej można zaobserwować taktykę działania wroga, która zmierza do wywołania określonych nastrojów społecznych, zwłaszcza gdy dzieją się ważne wydarzenia polityczne czy odbywają uroczystości państwowe. Generał dobrze zna to zjawisko, gdyż zetknął się z nim jako Dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe w Iraku. Zwrócił uwagę na fakt, że dwóch polskich żołnierzy zginęło w przeddzień świąt narodowych – Święta Niepodległości i Wojska Polskiego.

Zaprzeczając informacjom prasowym, jakoby poległy w Afganistanie porucznik Łukasz Kurowski miał zostać zmuszony do udziału w misji, gen. Kwiatkowski stwierdził, że na misje wyjeżdżają wyłącznie żołnierze zawodowi i kontraktowi, nie może więc być mowy o jakiejkolwiej presji. – Porucznik Kurowski był żołnierzem z pasji, interesującym się wojskowością – podkreślił szef MON. – Są pewne granice pisania o rzeczywistości, gdy w grę wchodzi śmierć żołnierza – powiedział minister Szczygło pod adresem dziennikarzy „Newsweeka”.

Według informacji MON na terenie Afganistanu działa ok. 1800 nielegalnych formacji zbrojnych, skupiających ponad 70 000 bojowników. Oprócz grup terrorystycznych funkcjonują też „prywatne” armie tzw. baronów narkotykowych oraz regionalnych przywódców. W misji stabilizacyjnej Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa w Afganistanie uczestniczy prawie 1200 żołnierzy Wojska Polskiego współpracujących z żołnierzami z 37 innych państw.

Joanna Kozłowska
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl