Nasze życie to czas zasiewu

80 tysięcy rolników z całej Polski uczestniczyło w zakończonej wczoraj dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę i w ogólnopolskich dożynkach z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Centralnej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył na jasnogórskim szczycie ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Choć był to dla rolników trudny rok, przyszli do Matki Najświętszej, by prosić o dalsze łaski, także dla tych, którzy jeszcze czekają na pogodę, by móc zakończyć żniwa.
Podczas uroczystości dożynkowych o problemach rolników mówili księża biskupi oraz przedstawiciele najwyższych władz Polski. Wśród palących problemów wymieniali konieczność przywrócenia godności stanowi chłopskiemu, uzyskanie równorzędnych dla wszystkich rolników Unii Europejskiej warunków pomocowych oraz przywrócenie świadomości wartości ziemi. W modlitwę na Jasnej Górze włączyli się prezydent Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Jurek, wicepremier Andrzej Lepper, senatorowie, posłowie oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Podczas ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze swoją troskę o polską wieś wyrażali uczestniczący w uroczystościach przedstawiciele najwyższych władz kraju z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Podkreślali wartości, które pieczołowicie pielęgnowane są na polskiej wsi: patriotyzm, przywiązanie do tradycji i największego skarbu – ziemi. Zgodnie mówili, że praca rolnika musi być sprawiedliwie wynagradzana, a stanowi chłopskiemu należy przywrócić właściwą mu godność.
Wczorajszej uroczystej Mszy św. dożynkowej, wieńczącej Pielgrzymkę Rolników na Jasną Górę, przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. W swoim słowie skierowanym do rolników przypomniał, że w dzisiejszych czasach trzeba poświęcić więcej uwagi pracy na roli, by przywrócić szacunek ludziom uprawiającym ziemię i obudzić poszanowanie dla niej. – Bardzo często w świadomości przeciętnego człowieka praca rolnika jest nadal mniej doceniana – zauważył ksiądz kardynał. Tymczasem to rolnik karmi Naród i tak jak potrzebne nam są zdobycze techniki, tak człowiekowi nieodzowny jest codzienny chleb. – Dlatego powinniśmy inwestować w człowieka pracującego na roli, w jego rozwój, w jego godne życie, w jego zdrowie – mówił ks. kard. Dziwisz.
Większego szacunku wymaga także ziemia i środowisko naszego codziennego życia. – Ileż razy ją upokarzamy, dewastujemy naszymi nierozsądnymi przedsięwzięciami! Dbajmy o piękno naszego krajobrazu. Niech ono nam pomaga odnajdywać ślady Stwórcy – podkreślał metropolita krakowski. Apelował, by nie pozostawiać ziemi odłogiem, by kierując się krótkowzrocznymi przesłankami, nie wyzbywać się jej.
Ksiądz kardynał Dziwisz przywołał także słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Krośnie w czerwcu 1997 roku:
„Pozostańcie wierni tradycjom waszych ojców. Oni podnosząc wzrok znad ziemi, ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią, i do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba. Oni w imię Boże rozpoczynali każdy dzień i każdą pracę i z Bogiem swoje rolnicze dzieło kończyli. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji”.
Zgodnie z tradycją dożynkową rolnicy złożyli w ofierze swoje tegoroczne plony. Symbolizował je chleb, ofiarowany na ręce ks. kard. Stanisława Dziwisza, Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Leppera. Owoc tegorocznych plonów w imieniu rolników został przekazany przez starostów dożynek – Stanisława i Annę Kołodziejów z diecezji toruńskiej.
Po Mszy św. ks. kard. Dziwisz pobłogosławił wieńce dożynkowe przyniesione przez rolników jako dziękczynienie Bogu.
Jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii do rolników zwrócił się prezydent Lech Kaczyński. Podkreślał przywiązanie rolników do rodziny i związek wsi z Kościołem. – To jest jedno z największych źródeł siły naszego Narodu – mówił. Prezydent podziękował rolnikom za tegoroczny wysiłek, za ich zmagania z suszą i powodziami. – Wiem, że Polska może na was liczyć. Szczęść Boże! – zakończył.
Także wicepremier Andrzej Lepper podkreślał, że był to szczególnie ciężki rok dla rolników. – To nie znaczy, że my, polscy rolnicy, mamy się załamywać. Jesteśmy tymi, którzy żywią i bronią – mówił. Dziś rolnicy bronią nasz Naród przed szczególnym niebezpieczeństwem – przed śmiercią z głodu – dodał.
Pielgrzymka rolników na Jasną Górę rozpoczęła się już w sobotę Mszą św., której przewodniczył ks. bp Jan Styrna, krajowy duszpasterz rolników. Nawiązując do trudnych warunków pogodowych, w jakich w tym roku przyszło zbierać plony, ksiądz biskup apelował, by rolnicy troszczyli się o siebie nawzajem, by nikt nie pozostał bez pomocy. Wspominając 1981 rok i powstanie rolniczej „Solidarności”, podkreślał potrzebę powrotu do tamtych ideałów, zjednoczenia Polaków w budowaniu Ojczyzny.
Wieczorem rolnicy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, a potem Msza św. rozpoczęła całonocne modlitewne czuwanie. Tradycyjnie Apel Jasnogórski poprowadził ks. abp Stanisław Nowak.
Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła wystawa „Chłopska droga do wolności… Strajki ustrzycko-rzeszowskie grudzień 1980 – luty 1981”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycję otworzył prezydent Lech Kaczyński.

Marcin Austyn, Jasna Góra
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl