Miedwiediew nie przyjedzie do Auschwitz

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nie przyjedzie do Polski na uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau – poinformował rosyjski dziennik „Wriemia Nowostiej”. Na uroczystości, które odbędą się 27 stycznia, jeszcze w ubiegłym roku zaprosił głowę Federacji Rosyjskiej prezydent Lech Kaczyński.

„Szczebel i skład rosyjskiej delegacji jest ustalony” – podaje „Wriemia Nowostiej”, podkreślając zarazem, że wśród gości nie będzie prezydenta Miedwiediewa. Gazeta powołuje się na informacje uzyskane od radcy ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie Dmitrija Poljanskiego. Zostały one potwierdzone przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które przyznało, iż wizyta rosyjskiego prezydenta będzie „raczej niemożliwa”. MSZ dodało, że w zamian oczekuje wizyty szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

Ponadto rosyjski dziennik, powołując się na radcę Poljanskiego, pisze, że w środę do programu uroczystości w Auschwitz-Birkenau włączono otwarcie tymczasowej wystawy przygotowanej przez Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Moskwie. Będzie ona poświęcona wkroczeniu do obozu i zajęciu samego Oświęcimia przez wojska sowieckie. Ekspozycja ta od wielu lat była zarzewiem sporów. Ostatecznie w październiku rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt ogłosił, że impas został przełamany i prace nad nią wznowiono – przypomina portal Kresy.pl.

– Ustalono, że na 65. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz na parterze bloku 14. zostanie przygotowana tymczasowa ekspozycja poświęcona temu wydarzeniu. W późniejszym czasie powstanie stała wystawa omawiająca historię obywateli Związku Sowieckiego deportowanych do Auschwitz – powiedział wówczas Mensfelt. Scenariusz tymczasowej ekspozycji przygotowuje strona rosyjska, jednak wszystkie teksty mają być konsultowane z polskimi historykami.


Marta Ziarnik
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl