Krucjata w obronie krzyża

Eliminowaniu z życia publicznego znaków wiary i narodowej tożsamości
sprzeciwia się polska młodzież. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M.
Konopnickiej w Suwałkach przy wsparciu nauczycieli rozpoczynają krucjatę pod
hasłem "W obronie krzyża stanę". Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów
szkół suwalskich, diecezji ełckiej, ale także młodzieży całej Polski, a nawet
świata. Do krucjaty może przystąpić każdy, niezależnie od wieku!

Podejmowane próby usunięcia krzyża z sali obrad Sejmu niepokoją również
młodzież, która jest pełna obaw, co dalej z Polską. Dlatego nie chcą stać
bezczynnie, ale stanowczo opowiedzieć się za wyznawanymi wartościami. – Jest to
akcja mająca na celu uświadomienie młodym ludziom, naszym rówieśnikom, a także
całemu społeczeństwu, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu podstawowe
wartości, jakimi są: Bóg, Honor i Ojczyzna. Chcemy wyjść naprzeciw temu, co
dzieje się w otaczającym nas świecie, i zwrócić uwagę na to, jak będzie
wyglądała nasza przyszłość, jeżeli zdepczemy i zapomnimy o najważniejszych
wartościach – podkreśla Agnieszka, uczennica klasy pierwszej I LO w Suwałkach,
zaangażowana w krucjatę "W obronie krzyża stanę".
Inauguracja krucjaty odbędzie się dziś w Suwałkach o godz. 13.00 w konkatedrze
pw. św. Aleksandra. Przedsięwzięcie patronem objął ks. bp Jerzy Mazur,
ordynariusz ełcki. "Rozesłanie" młodych zapoczątkuje różne inicjatywy, w tym
spotkania, sympozja, konkursy na temat znaczenia obecności krzyża w przestrzeni
publicznej.
– Nasi uczniowie nie tylko teraz, ale od dłuższego czasu na zajęciach lekcyjnych
podejmują tematykę związaną z wartościami i pseudowartościami. Obecnie w związku
z tym, że dochodzi do absurdów, młodzież chce opowiedzieć się za tym, co
słuszne, właściwe. Uczniowie wraz z nauczycielami, jako szkolna wspólnota, chcą
podjąć działania w imię najwyższych wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna – podkreśla w
rozmowie z nami Bożena Szynkowska, dyrektor I LO w Suwałkach. Jak zaznacza,
obecna inicjatywa młodzieży to nawiązanie do chlubnej tradycji. W tym roku
przypada 30. rocznica powieszenia krzyża w szkole. W zeszłym roku wspólnota
szkolna obchodziła 25. rocznicę obrony krzyża. System komunistyczny nakazał jego
usunięcie. Wyrzucenie krzyża ze szkoły było wielką tragedią dla uczniów i
nauczycieli, którzy bronili jego obecności. Postawa młodzieży i nauczycieli
pragnących nie dopuścić do tego była wymowna i budująca. Wyrzucony w 1985 roku
ze szkoły krzyż powrócił do niej po pięciu latach. Młodzi z I LO w Suwałkach
kierują apel do młodzieży wszystkich suwalskich szkół, i nie tylko, do młodzieży
całego świata, aby również podejmowała tego typu inicjatywy w obronie
najwyższych wartości, których najwymowniejszym znakiem jest krzyż.
– Chcemy wyrosnąć na odpowiedzialnych i prawych Polaków, a bez respektowania
tych wartości jest to niemożliwe. Krzyż jest symbolem miłości i zasad moralnych,
według których winniśmy postępować, dlatego właśnie obrona krzyża, obrona
wartości w naszym życiu – podkreśla licealistka Agnieszka. Do krucjaty może
przystąpić każdy, członkowie otrzymają Karty Odwagi z hasłem krucjaty oraz
miejscem na podpis. Wszelkie informacje na temat inicjatywy i możliwości
przystąpienia do niej zamieszczono m.in. na stronie suwalskiego liceum:
www.1lo.suwalki.pl.

 

Małgorzata Bochenek

drukuj