Kombatanci na Jasnej Górze w 70. rocznice wybuchu II wojny światowej

„Należy zatroszczyć się o to, aby nowe pokolenia zdobyły i zachowały właściwe zrozumienie II wojny światowej” – powiedział Biskup Polowy podczas uroczystości kombatanckich na Jasnej Górze

Na Jasnogórskich Wałach Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski przewodniczył celebrze Mszy św. dla uczestników Światowego Zjazdu Polskich Kombatantów z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W kazaniu Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że pokolenie Polaków z okresu II Rzeczypospolitej znało wartość takich pojęć, jak: honor, prawość, szlachetność, uparte trwanie przy wartościach chrześcijańskich, poczucie obowiązku wobec narodowej wspólnoty.

Biskup przypomniał przemówienie ministra Józefa Becka, transmitowane przez ówczesne Polskie Radio, w którym odrzucił żądanie Hitlera oddania Niemcom korytarza do Gdańska i powiedział, że „Pokój – jak wszystko na tym świecie, ma swoją wymierną cenę. Lecz istnieje wartość większa niż pokój. Tą wartością jest honor”.

Ksiądz Biskup odniósł się także do fałszywych wiadomości rozpowszechnianych przez Służbę Wywiadu Zagranicznego Rosji, przedstawiających ministra Józefa Becka jako agenta niemieckiego wywiadu.

Wspominając o pakcie Ribbentrop-Mołotow kaznodzieja powiedział, że „zarówno w Rosji, jak i w Niemczech pakt ten nie tylko że nie kojarzy się z IV rozbiorem Polski przez te państwa, ale też nie wzbudza, szczególnie w Rosji, żadnej refleksji o wspólnej niemiecko-rosyjskiej odpowiedzialności za wywołanie II wojny światowej”.

Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że 70. rocznica wybuchu II wojny światowej jest okazją do przypomnienia Niemcom, że II wojna światowej rozpoczęła się 1 września 1939 r. na Westerplatte oraz w Wieluniu, gdzie niemieckie lotnictwo kompletnie mniszyło bezbronne i pozbawione militarnego znaczenia prowincjonalne miast. Jest także okazją do przypomnienia Rosjanom, „że zbrojne zajmowanie terytorium suwerennej Polski rozpoczęli oni 17 września 1939 roku, w wyniku realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow, a nie w celu ochrony ludności białoruskiej, co stale powtarzają”.

Kaznodzieja podkreślił fakt, że II wojna światowa nie jest podobna do innych z tego względu, że Narodowosocjalistyczne Niemcy jawnie zanegowały zasady moralne i fundamentalne prawa człowieka.
„We Wschodniej Europie – powiedział Biskup – wojna ta miała na celu zagładę i zniewolenie narodów. Szczególnie przywódcy polskiego społeczeństwa, uczeni, inteligencja, w tym duchowieństwo, zostali dotknięci polityką eksterminacji, której celem było ostatecznie ujarzmienie całego narodu”.

Według Biskupa Płoskiego pamięć o wojnie powinna być obecnie rozpatrywana w nowym kontekście. Należy zatroszczyć się o to, aby nowe pokolenia zdobyły i zachowały właściwe zrozumienie II wojny światowej”
Biskup Polowy powiedział:
” Pokolenie, które przeżyło II wojnę światową – naoczni świadkowie tamtych lat – już odchodzi. Odchodzi także pokolenie tych, którzy mieli odwagę wypowiedzieć słowa skruchy i przebaczenia oraz rozpocząć nowy rozdział w dziejach naszych narodów. Dzisiaj należy troszczyć się o to, aby nowe pokolenia zdobyły i zachowały właściwe rozumienie II wojny światowej. Potrzebna jest nie tylko rzetelność w rozliczaniu się z okropnościami przeszłości, ale także rezygnacja ze stereotypów, które utrudniają prawdziwe zrozumienie tych czasów i mogą podważyć budowane z trudem zaufanie między Polakami a Niemcami, Polakami a Rosjanami. Nie mniej niż dawniej potrzebujemy również i dzisiaj żywej troski o pokój i kształtowanie człowieka wolnego od nienawiści wobec innych i zdolnego do budowania porządku opartego na godności ludzkiej”.

Ordynariusz Wojskowy zwrócił uwagę na to, że pokój między narodami, oparty na sprawiedliwości i pojednaniu, nie jest nam dany raz na zawsze.
„[Pokój] – powiedział Biskup Płoski – buduje się dzień po dniu i może on rozkwitać tylko wówczas, gdy wszyscy uznamy swoją odpowiedzialność. Dar pokoju należy przeżywać osobiście w swych sercach jako głęboką wartość, aby w ten sposób szerzył się on w rodzinach, w szeregu form społecznych relacji i mógł w końcu ogarnąć całą wspólnotę państwową. Tylko w klimacie przebaczenia i pojednania, sprawiedliwości, miłości i prawdy może rozwijać się kultura pokoju służąca wspólnemu dobru”.

Uroczystości kombatanckie uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, która dała pokaz musztry paradnej i wykonała pieśni liturgiczne podczas Mszy św.

Ks. płk Zbigniew Kępa
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl