Jak usłyszeć Boga

Słuchanie Boga

Słuchanie Boga – to wsłuchiwanie się w głos Pisma Świętego. W nim jest Bóg, który do nas przemawia – mówi ks. prof. Mirosław Wróbel z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. A inny naukowiec z tej uczelni, ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz, dodaje: – Najwyższym wyrazem podobieństwa Boga do nas jest Jezus Chrystus. To On nam mówi, kim jest człowiek.
Bibliści zalecają, aby z treścią Pisma Świętego zapoznawać się z wyjątkową starannością i należytą pokorą. W przeciwnym wypadku Biblia będzie tylko kolejną dobrą książką. A jest przecież lekturą wyjątkową, w pełnym znaczeniu tego słowa, lekturą, która czytana oczami wiary – odmienia nasze życie.

Odizolować się od wszystkiego

Głos Boga łatwiej dociera do człowieka w niezwykłych, szczególnych miejscach. – Spotykałem ludzi, którzy dostrzegli Boga, kiedy Pismo Święte było czytane w miejscu wydarzeń biblijnych – mówi ks. Wróbel. – Niedawno byłem z pielgrzymami w Bazylice Grobu Pańskiego. Pewna kobieta, od lat przykuta do wózka inwalidzkiego, pytała, dlaczego akurat ją to cierpienie spotkało. I dopiero tam, w Ziemi Świętej, zobaczyła Chrystusa cierpiącego, który do niej przemówił.
Z lekturą Pisma Świętego nie powinniśmy jednak czekać do pielgrzymki. Biblię powinniśmy czytać codziennie w domu. Jak to robić, aby wynieść z niej najwięcej korzyści? – Trzeba odizolować się od wszystkiego, co nas otacza, czytać w cichości serca – zaleca ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz. – Można na przykład przeczytać tylko jedną kartkę i rozważać, jak w tym duchu należy przeżyć dzień – proponuje.

Bóg nam odpowiada

Zanim jednak przejdziemy do etapu medytacji, wcześniej powinniśmy dokładnie zapoznać się z treścią. Oznacza to poznanie konkretnych sytuacji i problemów, które mają bohaterowie Pisma Świętego, oraz tego, z jakimi prośbami zwracają się oni do Boga. Dzięki takiej znajomości treści Biblii zauważamy, że przez pryzmat lektury Bóg odpowiada także na nasze problemy. I jeszcze jedna uwaga biblistów z KUL-u dla tych, którzy nie słyszą Boga: – On mówi do nas także w życiu codziennym. W kontakcie z drugą osobą, w sytuacjach radosnych i smutnych, chce nam coś powiedzieć. Nie zapominajmy o tym – podkreślają.


Andrzej Tarwid


drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl