Islandia: prezydent powierzył misję utworzenia rządu liderce opozycji

Prezydent Gudni Johannesson powierzył misję utworzenia rządu Islandii liderce ugrupowania Ruch Lewicowo-Zielony (VG) Katrin Jakobsdottir – powiadomiła w czwartek agencja Reutera. W przedterminowych wyborach parlamentarnych VG zajął drugie miejsce.

Wybory, które odbyły się 28 października, wygrała z 25-procentowym poparciem rządząca dotychczas Konserwatywna Partia Niepodległości (PN). Koalicja pod wodzą premiera Bjarniego Benediktssona straciła jednak większość, uzyskując o 4 proc. gorszy wynik niż podczas wyborów w 2016 r.

Prezydent Johannesson misję stworzenia rządu powierzył Katrin Jakobsdottir, liderce Ruchu Lewicowo-Zielonego (VG), który zdobył 17 proc. głosów. Zdaniem agencji Reutera, Katrin Jakobsdottir, żeby zdobyć większość w parlamencie, będzie musiała utworzyć szeroką koalicję z trzema innymi partiami.

W jej skład miałyby wejść oprócz VG: Sojusz Socjaldemokratów, który zdobył 12 proc. głosów, Partia Piratów z 9-proc. poparciem oraz założona we wrześniu przez byłego premiera Sigmundura Gunnlaugssona Partia Centrowa, która zdobyła 11 proc. głosów. Przy takim składzie koalicja Katrin Jakobsdottir zebrałaby wymaganą większość 32 mandatów w 63-osobowym Althingu (parlamencie).

Dysponująca zaledwie jednym głosem przewagi koalicja rządowa premiera Bjarniego Benediktssona upadła we wrześniu 2017 roku, gdy koalicyjna Jasna Przyszłość oskarżyła Bjarniego Benediktssona o tuszowanie faktu, że jego ojciec zabiegał o zatarcie wydanego w 2004 r. wyroku 5,5 roku więzienia dla mężczyzny skazanego za popełniane przez 12 lat gwałty na adoptowanej córce.

Przyspieszone głosowanie odbyło się rok po poprzednim z 29 października 2016 r., do którego doszło w rezultacie skandalu wokół Panama Papers. Okazało się, że konta w rajach podatkowych miało ok. 600 Islandczyków, w tym ówczesny premier Sigmundur Gunnlaugsson i dwóch ministrów w jego rządzie.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl