Dr A. Wróblewski: Polska traktowana jest przez Stany Zjednoczone jako partner strategiczny

Amerykanista dr Artur Wróblewski ocenia, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie pokazuje wysoką rangę Polski we wspólnocie międzynarodowej. Polski prezydent odbył podróż do USA na zaproszenie przywódcy tego kraju Donalda Trumpa.

W środę w Białym Domu obaj prezydenci podpisali deklarację, która przewiduje pogłębianie współpracy obronnej przez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych oraz nowy rozdział we współpracy na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej. Była to pierwsza wizyta zagranicznego przywódcy w Stanach Zjednoczonych od czasu pandemii koronawirusa.

Dr. Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego zwraca uwagę na jej symbolikę.

To jest jasny, czytelny sygnał, że Polska traktowana jest przez Stany Zjednoczone – przynajmniej w tej chwili za tej prezydentury – jako partner strategiczny. Częstotliwość spotkań prezydenta USA i Polski jest podobna do częstotliwości spotkań tych najważniejszych starych, strategicznych sojuszników Stanów Zjednoczonych, takich jak: Kanada, Wielka Brytania, Izrael. My tutaj wskakujemy do tej pierwszej ligi dyplomatycznej. To jest sama w sobie wielka wartość, która oczywiście kroczy obok deklaracji, że na pewno będzie więcej amerykańskich żołnierzy – podkreśla ekspert.

Po rozmowach Donald Trump oświadczył, że USA będą zmniejszać liczbę żołnierzy w Niemczech i że część z nich może zostać przeniesiona do innych krajów Europy, w tym Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl