Apostołowie pokoju

Stańmy się apostołami pokoju, posłańcami radości, która nie lęka się bólu, radości Zmartwychwstania, wezwał wyznawców Chrystusa Ojciec Święty. W Niedzielę Wielkanocną Benedykt XVI przewodniczył Mszy św. na wypełnionym po brzegi placu św. Piotra. Po niej z balkonu bazyliki watykańskiej wygłosił wielkanocne orędzie i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi – Miastu i Światu. Świąteczne życzenia złożył w 62 językach świata.

Wielkanocne orędzie Ojciec Święty oparł na wyznaniu św. Tomasza Apostoła, gdy ten zobaczył objawiającego się po raz drugi w Wieczerniku Zmartwychwstałego Chrystusa. „Pan mój i Bóg mój”. – My również odnówmy wyznanie wiary Tomasza. Wybrałem te jego słowa jako wielkanocne życzenie, gdyż dzisiejsza ludzkość oczekuje od chrześcijan odnowionego świadectwa o zmartwychwstaniu Chrystusa; potrzebuje spotkania z Nim, aby rozpoznać w Nim prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka – mówił Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że jeśli u Apostoła Tomasza odnajdujemy wątpliwości i niepewność wielu dzisiejszych chrześcijan, lęki i rozczarowania wielu nam współczesnych, to wraz z nim możemy również odnaleźć odnowioną wiarę w Chrystusa umarłego i zmartwychwstałego dla nas. – Ta wiara, przekazywana w ciągu wieków przez następców Apostołów, jest wciąż żywa, bo zmartwychwstały Pan już więcej nie umiera. On żyje w Kościele i prowadzi go ku wypełnieniu odwiecznego planu zbawienia – nauczał Ojciec Święty.

Papież wskazał, że wiarę współczesnego człowieka na próbę mogą wystawiać: ból, zło, niesprawiedliwości, śmierć, zwłaszcza gdy dotykają niewinnych – na przykład dzieci, ofiary wojen i terroryzmu, chorób i głodu. – Paradoksalnie właśnie w tych przypadkach niedowierzanie Tomasza jest użyteczne i cenne, gdyż pomaga oczyszczać wszelkie fałszywe koncepcje Boga i prowadzi ku odkryciu Jego prawdziwego oblicza: oblicza Boga, który w Chrystusie, wziął na siebie wszystkie nieszczęścia zranionej ludzkości. Tylko Bóg, który miłuje nas do tego stopnia, że bierze na siebie nasze zranienia i nasz ból, zwłaszcza niezawiniony, godzien jest wiary – stwierdził Ojciec Święty.

W orędziu Papież przywołał także cierpienie współczesnego świata. Przywołał klęski naturalne i ludzkie tragedie, które prowokują niezliczone ofiary i ogromne straty materialne w różnych rejonach świata. – Myślę o pladze głodu, o nieuleczalnych chorobach, terroryzmie, o porwaniach osób, o przemocy w tysiącach odmian – niekiedy dopuszczanej w imię religii – o pogardzie dla życia, o gwałceniu praw ludzkich, o wyzysku osób – mówił Benedykt XVI.

Wskazał na dramatyczną sytuację ludności w wielu krajach Afryki, zwrócił uwagę na potrzebę pojednania i pokoju w krachach azjatyckich, wśród których wymienił m.in. Afganistan. Na dłużej Ojciec Święty zatrzymał się przy regionie Bliskiego Wschodu. – Podczas gdy pojawiają się znaki nadziei w dialogu pomiędzy Izraelem a władzami palestyńskimi, nic pozytywnego nie dzieje się niestety w Iraku, w którym w niezliczonych zamachach przelewana jest krew, a ludność cywilna zmuszona do ucieczki; w Libanie pat panujący w instytucjach politycznych zagraża roli, jaką ten kraj powinien pełnić w regionie bliskowschodnim, i bardzo rzutuje na przyszłość – mówił Benedykt XVI. Papież zachęcił do patrzenia na zło poprzez rany Chrystusa Zmartwychwstałego. On przezwyciężył je miłością i na wzór tej miłości polecił swym uczniom wzajemnie się miłować.

W Niedzielę Zmartwychwstania wieczorem Ojciec Święty udał się na kilkudniowy wypoczynek do swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Tam też wczoraj spotkał się z pielgrzymami na modlitwie „Regina Caeli”. – Dzisiaj nam także, podobnie jak tym niewiastom, które pozostały u boku Jezusa podczas Męki, Zmartwychwstały powtarza, byśmy nie lękali się być zwiastunami orędzia Jego zmartwychwstania – mówił Benedykt XVI w rozważaniu. – Nie ma się czego obawiać ten, kto spotyka zmartwychwstałego Jezusa i posłusznie Mu się zawierza. Oto przesłanie, jakie chrześcijanie mają szerzyć aż po krańce ziemi – dodał. Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty powiedział: „Wszystkim Polakom życzę, aby wiara w Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, owocowała pokojem i radością. Niech wam Bóg błogosławi!”.

SJ

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl