93 rocznica odrodzenia Sztabu Generalnego WP

W Warszawie odbyły się obchody 93. rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Sprawowana była Eucharystia, wręczono odznaczenia, złożono wieńce pod obeliskiem, odsłonięto tablicę pamięci generała Franciszka Gągora, który zginął tragicznie pod Smoleńskiem.

Przed południem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana była Eucharystia w intencji żyjących i zmarłych żołnierzy oraz pracowników Sztabu. Mszy św. przewodniczył ks. bp polowy WP Józef Guzdek.

Następnie pod obeliskiem upamiętniającym rocznicę odrodzenia sztabu generalnego złożono wieńce. Jak powiedział Andrzej Wiatrowski – rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP po raz pierwszy na maszt wciągnięto flagę szefa sztabu generalnego, a na mundurach pracowników sztabu pojawiły się nowe odznaki rozpoznawcze .

 

Wręczone zostały także odznaczenia i dyplomy wyróżniającej się kadrze, pracownikom oraz oficerom obchodzącym jubileusz swojej służby. Uhonorowani zostali także niedawni zwycięzcy zawodów strzeleckich o puchar Szefa SG WP.

Obchody 93. rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego WP zakończyła ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej pamięci generała Franciszka Gągora, który zginął tragicznie pod Smoleńskiem.

Tablicę ufundowali służących obecnie i byli żołnierze i pracownicy SG WP. Inicjatywę wsparli także: Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego oraz organizacje kombatanckie. W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyli p. Lucyna Gągor z rodziną, Biskup Polowy WP bp. Józef Guzdek, sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, gen. Mieczysław Cieniuch szef SG WP, kadra kierownicza SZ RP oraz dyrekcja Zespołu Szkół im. gen. Franciszka Gągora z Koniuszowej, jego rodzinnej miejscowości.

 

Źródło: http://www.wojsko-polskie.pl

 



* * *

SG WP został powołany do życia 25 października 1918 roku Rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. W roku 1918 – u progu odzyskania przez Polskę niepodległości Sztab Generalny tworzył od podstaw zręby nowoczesnej armii, był architektem jej struktury, systemów dowodzenia i szkolenia oraz wyposażenia. Rola i kompetencje Sztabu Generalnego ulegały na przestrzeni lat zmianom, przeobrażeniom, ale niemal zawsze odgrywał on kluczową rolę w dowodzeniu Siłami Zbrojnymi, jednego z filarów niepodległego, demokratycznego państwa polskiego.

Przeprowadzona w ostatnich latach przebudowa organizacyjna struktury Sztabu Generalnego uczyniła z tej instytucji nowoczesny, odpowiadający natowskim standardom wojskowym organ dowodzenia i planowania szczebla strategicznego. Obecnie pełni w nim służbę i pracuje ponad 600 żołnierzy zawodowych oraz pracowników cywilnych wojska. Celem ich służby i pracy jest realizacja najważniejszej funkcji, którą ma do spełnienia Sztab Generalny. Tą funkcją jest strategiczne planowanie rozwoju i użycia Sił Zbrojnych. Szef Sztabu Generalnego, jako najwyższy stopniem i rangą generał Wojska Polskiego, dowodzi i kieruje Siłami Zbrojnymi w okresie pokoju w imieniu Ministra Obrony Narodowej. Podlegają mu wszystkie rodzaje wojsk (wojska lądowe, marynarka wojenna, siły powietrzne i wojska specjalne) a także Dowództwo Operacyjne SZ RP i logistyczny Inspektorat Wsparcia. Sztab Generalny skupia w swoich kompetencjach wszystkie najważniejsze obszary funkcjonowania Sił Zbrojnych począwszy od organizacji zasobów osobowych, programowania rozwoju, planowania rozwinięcia i użycia Sił Zbrojnych w okresie pokoju i kryzysu, poprzez organizację systemów dowodzenia, kierowania i rozpoznania oraz logistyki, a zakończywszy na tak ważnych elementach jak planowanie modernizacji technicznej czy procesu szkolenia armii.


 


Źródło: http://www.wojsko-polskie.pl




drukuj