Niemcy: nowy rekord temperatury – na wschodzie kraju odnotowano 41,5 st. C.
W Niemczech odnotowano w sobotę nowy rekord temperatury wynoszący 41,5 st. C. – poinformowała agencja AFP, powołując się na wstępne dane służb meteorologicznych. Z powodu upału pod Berlinem popękała nawierzchnia autostrad, w kraju odwoływane są pociągi – podała AP.
Rekordowo wysoką temperaturę odnotowano w stacji pomiarowej w Drewitz w Saksonii-Anhalcie w sobotę ok. godz. 16.30. Poprzedni rekord – 41,3 st. C. – padł dzień wcześniej w Saarbruecken na południowym zachodzie kraju.
Przechodząca przez Europę fala upałów przechodzi z Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch do środkowej i wschodniej części kontynentu – zaznaczyła AP.
W sobotę rekordową temperaturę 40,6 st. C. odnotowano również w Czechach. W poprzednich dniach rekordy temperatury padały m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii.
Niemiecka służba meteorologiczna (DWD) ostrzegła, że fala upałów osiągnie w weekend apogeum i będzie dotkliwie odczuwalna w całym kraju. Dodano, iż obok wysokich temperatur mogą wystąpić też burze.
Na autostradzie A2 pod Berlinem w dwóch miejscach pękł beton, co wymusiło zamknięcie trasy i przekierowanie samochodów na objazdy. Deutsche Bahn i inni przewoźnicy kolejowi odradzają podróże i odwołały część połączeń.
PAP



