
fot. Autorstwa MOs810 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71584739
Polregio wybrało Pesę w przetargu na nowe elektryczne pociągi za blisko 1 mld zł
Polregio wybrało ofertę Pesy Bydgoszcz w przetargu na dostawę 22 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość najkorzystniejszej oferty wynosi niemal 969 mln zł brutto, a projekt ubiega się o dofinansowanie z programu FEnIKS – poinformował przewoźnik w komunikacie.
Postępowanie dotyczące zakupu nowych pojazdów zostało ogłoszone pod koniec stycznia 2026 r. Zgodnie z jego założeniami przewoźnik planuje zakup sześciu jednostek w ramach zamówienia podstawowego oraz kolejnych 16 w ramach prawa opcji. Wartość najkorzystniejszej oferty dotyczy 22 pociągów.
W przetargu oferty złożyły dwie polskie firmy – Pesa Bydgoszcz oraz Newag. Korzystniejszą propozycję przedstawiła bydgoska spółka.
Podpisanie umowy będzie możliwe po zakończeniu procedur formalnych. Od momentu zawarcia kontraktu producent będzie miał 35 miesięcy na dostarczenie pierwszych sześciu pojazdów. Wszystkie jednostki, wraz z opcją, mają zostać przekazane przewoźnikowi najpóźniej do końca 2029 r.
Nowe elektryczne zespoły trakcyjne mają osiągać prędkość co najmniej 160 km/h. Pociągi będą klimatyzowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na pokładzie znajdą się m.in. system informacji pasażerskiej, monitoring, miejsca na rowery, bezprzewodowy internet, gniazdka elektryczne oraz porty USB.
Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce; jego udział w rynku wynosi ok. 23 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu (50 proc. plus jeden udział), a pozostałymi udziałowcami – samorządy wojewódzkie. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża ponad 2 tys. pociągów, a w weekendy przeszło 1450 składów zamawianych przez urzędy marszałkowskie.
PAP



