fot. Mikołaj Bujak/KPRP

Prezydent K. Nawrocki spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA

„Nigdy nie rozważaliśmy wycofania wojsk z Polski. Polska zawsze była i pozostanie dla nas kluczowym partnerem” – powiedział Donald Trump do prezydenta Karola Nawrockiego w Gabinecie Owalnym.

O bezpieczeństwie Polski i wschodniej flanki NATO, obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju, współpracy gospodarczej i energetycznej oraz negocjacjach pokojowych w Europie Wschodniej rozmawiali w środę prezydenci Karol Nawrocki i Donald Trump w Białym Domu. To pierwsza zagraniczna wizyta nowego prezydenta Polski, która prowadzi go do Waszyngtonu, do naszego najważniejszego sojusznika.

Niespełna miesiąc po zaprzysiężeniu Karol Nawrocki złożył wizytę w Białym Domu na zaproszenie Donalda Trumpa.

Prezydenta powitano pokazem lotniczym – nad Białym Domem przeleciały cztery myśliwce F-16 oraz cztery F-35.

Spektakularny przelot był także hołdem dla polskiego pilota F-16, który zginął tragicznie w katastrofie w Radomiu. Podczas rozmowy w Gabinecie Owalnym Donald Trump nawiązał do postaci majora Krakowiana.

– Dziękuję za ten gest, że F-35 otworzył nasze spotkanie. Major Krakowian był jednym z najlepszych polskich pilotów. To była wielka tragedia – podkreślił Karol Nawrocki.

Prezydent RP podkreślał, że Polska konsekwentnie wzmacnia swoje bezpieczeństwo, przeznaczając coraz większe środki na obronność.

– Jako prezydent Polski stawiamy sobie cel osiągnięcia 5  proc. PKB na obronę. Z żołnierzami amerykańskimi obecnymi w naszym kraju czujemy się bezpieczni – zaznaczył Karol Nawrocki.

Amerykański prezydent potwierdził natomiast trwałość sojuszu polsko-amerykańskiego.

– Nigdy nie rozważaliśmy wycofania wojsk z Polski. To dotyczyło innych krajów, ale Polska zawsze była i pozostanie dla nas kluczowym partnerem. Będziemy wspierać Polskę w obronie – zadeklarował Donald Trump.

Ostatnim punktem wizyty w Stanach Zjednoczonych była uroczystość na Cmentarzu Arlington. Prezydent Karol Nawrocki złożył wieniec i oddał hołd poległym żołnierzom. To symboliczny gest, który podkreśla znaczenie polsko-amerykańskiego sojuszu. Kolejnym etapem zagranicznej wizyty polskiego prezydenta będzie Rzym, gdzie spotka się z Ojcem Świętym Leonem XIV, z przywódcami Włoch oraz odwiedzi grób świętego Jana Pawła II.

Marta Sulej/TV Trwam News

drukuj