Protest Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży
Szanowny Panie Przewodniczący,
jako liderzy grup młodzieżowych z całej Polski, jesteśmy głęboko
zaniepokojeni decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącą
nieprzyznania żadnej katolickiej stacji telewizyjnej koncesji na platformie cyfrowej.
Duża grupa spośród nas – 16 tysięcy osób – uczestniczyło w XXVI Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie, w sierpniu 2011 roku. Nasi rodzice,
przyjaciele, duszpasterze, którzy zostali w Polsce czekali na transmisje w
Telewizji Publicznej, niestety takowych zabrakło. Jedyną telewizją, która
umożliwiła śledzenie wydarzeń w Madrycie była TV Trwam. Działania Telewizji
Publicznej sprawiły, iż jako ludzie wierzący poczuliśmy się wykluczeni i
dyskryminowani. Było to przykre doświadczenie, którego chcielibyśmy uniknąć
w przyszłości. Informacja o braku miejsca dla TV Trwam na multipleksie
naziemnej telewizji cyfrowej rodzi w nas uzasadnioną obawę, że zostaniemy
pozbawieni możliwości śledzenia relacji z bardzo ważnych wydarzeń z życia
Kościoła.
Niewiarygodnie brzmią zapewnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
która deklaruje zapewnienie pluralizmu medialnego przy jednoczesnym
ignorowaniu potrzeb młodych katolików. Analiza dostępnych informacji o
kondycji finansowej podmiotów ubiegających się o miejsca na platformie
cyfrowej, pokazuje niezasadność decyzji KRRiT. Ostatnie działania mediów publicznych i strategię koncesyjną KRRiT odbieramy jako przejaw zamknięcia na potrzeby młodych ludzi i poszerzenie skali społecznego wykluczenia ludzi
wierzących.
Ufamy, że głos młodych polskich katolików nie zostanie
zignorowany, a działania mediów publicznych będą szanować potrzeby
wszystkich grup społecznych.
Podpisali Uczestnicy Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży
