Wsparcie od Polonii
Sprawa nieprzydzielenia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji
miejsca Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym bulwersuje nie tylko ludzi
wierzących w Polsce, ale także Polonię. Nasi rodacy rozsiani po całym świecie w
czasie spotkań opłatkowych Rodziny Radia Maryja zdecydowanie wzywają do
zaprzestania dyskryminacji katolików w naszym kraju. Podkreślają, że toruńskie
media pozwalają im przetrwać na obczyźnie, pomagają poznać prawdę, dodają
otuchy, wspierają w pielęgnowaniu polskiej kultury.
Organizowane w różnych częściach świata co roku spotkania opłatkowe Rodziny
Radia Maryja przebiegają w wyjątkowej atmosferze radości, ale także szczególnego
zatroskania o sprawy dotyczące Kościoła, Ojczyzny, jak również Radia Maryja i
Telewizji Trwam. Nasi rodacy żyjący w różnych krajach świata podzielają niepokój
biskupów, kapłanów i rzeszy świeckich w kraju w związku z brakiem miejsca dla
Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie. – Uważają, że w Polsce, w
demokratycznym kraju, katolicy powinni mieć wszelkie prawa, aby móc korzystać w
sposób normalny, jak każdy inny obywatel, z pełnego dostępu do wszelkich
dobrodziejstw technicznych – mówi o. Zdzisław Klafka CSsR, który był gościem
spotkania opłatkowego w Mźnster w Niemczech. Jeden z jego uczestników Andrzej
Piotrowski podkreśla, że Radio Maryja i Telewizja Trwam są dla Polonii kolebką
wiary, pomagają przetrwać na obczyźnie. Dzięki tym mediom Polacy wszędzie, gdzie
przyszło im żyć, mogą doświadczyć bliskości Ojczyzny. – Z całego serca dziękuję,
że możemy zaczynać dzień od Mszy św., kończyć Apelem Jasnogórskim, za to, że
mogę łączyć się z rodziną, rodzicami, rodzeństwem, ale także z całą Rodziną
Radia Maryja – wyznaje inna uczestniczka spotkania w Mźnster pani Hanna. – Radio
Maryja, Telewizja Trwam przypominają, że po Bogu największa miłość należy się
Ojczyźnie. Krzewi patriotyzm, wychowuje do bezinteresownej służby Narodowi,
zawsze pamięta o godności człowieka. Za to wszystko jesteśmy bardzo wdzięczni –
dodaje pani Irena. Rodzina Radia Maryja w Niemczech spotkała się też w tych
dniach na opłatku w Dortmundzie.
Pytania o przyszłość Telewizji Trwam i Radia Maryja padają także w innych
rejonach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Podczas spotkania
opłatkowego w Chicago w parafii św. Stanisława BM Polonia wyrażała swój niepokój
w związku z traktowaniem w sposób niedemokratyczny, a nawet represyjny,
katolickich mediów w Polsce. Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR, który
rozmawiał z Polakami w Chicago, podkreśla, że Polonia proponuje, aby zwrócić
uwagę na to, jakie ugrupowania reprezentuje pięć osób zasiadających w Krajowej
Radzie Radiofonii i Telewizji. W tym gremium decydującym o przyznaniu miejsca na
multipleksie reprezentowane są PO, PSL oraz SLD. – Nasi rodacy na obczyźnie
zwracają uwagę, iż warto zapamiętać i nazwiska, i ugrupowania, z których
pochodzą członkowie Rady, by w przyszłości, podczas głosowania, ocenić ich
poczynania, czy były one dobre, czy złe dla Ojczyzny, czy służyły prawdzie,
wolności i demokracji – mówił na antenie Radia Maryja w korespondencji z USA o.
Tadeusz Rydzyk.
Spotkania opłatkowe, które odbywają się w Chicago, są organizowane od kilkunastu
lat. Dla ich uczestników są z jednej strony umocnieniem poczucia więzi
rodzinnych, a z drugiej strony dawaniem świadectwa, że Radio Maryja jest
łącznikiem między Polonią żyjącą za granicą a rodakami w Ojczyźnie. – Na tych
spotkaniach wiele osób wyraża swoją miłość, przywiązanie właśnie do Radia
Maryja, Telewizji Trwam, a tym samym do tych wartości, które w tych mediach są
promowane, przede wszystkim miłość do Boga, Kościoła, miłość do Ojczyzny – mówi
w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" o. Zbigniew Pieńkos CSsR z Centrali Radia
Maryja w Chicago. Potwierdza, że podczas tegorocznych spotkań Polonia wyraża
głównie zaniepokojenie faktem, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie
przyznała miejsca Telewizji Trwam na kanałach cyfrowej telewizji naziemnej.
Składają wyrazy solidarności, zapewniają o modlitwie, o wsparciu, czemu służą
również zbierane podpisy.
W opłatkowych spotkaniach Rodziny Radia Maryja zarówno w Polsce, jak i poza jej
granicami uczestniczą dzieci, młodzież, starsi słuchacze. Dla wielu udział w tym
wielkim święcie wiary, polskości to już doroczna tradycja. Co ich przyciąga?
Niezwykła atmosfera przyjaźni, życzliwości, duch wiary, miłości Ojczyzny. – To
jest niemożliwe, aby Telewizja Trwam upadła, my do tego nie dopuścimy. Popieramy
Radio Maryja, Telewizję Trwam, bo to jest jedyna ostoja – podkreśla Leszek z
parafii pw. św. Ferdynanda w Chicago. Z kolei pan Józef mówi, że media z Torunia
trzymają Polonię przy życiu. W najbliższych dniach odbędą się kolejne świąteczne
spotkania Rodziny Radia Maryja w USA, m.in. w Manville, Linden, Hamtramck.
Również na spotkaniu opłatkowym w Calgary w Kanadzie uczestnicy podkreślali, że
dzięki Radiu Maryja i Telewizji Trwam pogłębiają swoją wiarę, patriotyzm, mają
możliwość kontaktu z Ojczyzną, rodziną. Mimo że pozostają na obczyźnie, te media
pozwalają im żyć sprawami Polski.
Małgorzata Bochenek
