Warszawa sprzedała SPEC
Pomimo sprzeciwu kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców stolicy władze tego miasta sprzedały wczoraj przedsiębiorstwo energetyki cieplnej SPEC. Urząd pod kierownictwem prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz sprzedał spółkę firmie Dalkia za blisko1,5 mld zł. Dokonano tego tuż po wyborach.
Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zarządza największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej. W minionym roku SPEC miał ok. 80 mln zysku netto.
Przygotowania do prywatyzacji rozpoczęto w 2009 r.
Decyzją warszawskiego ratusza 85 proc. akcji SPEC sprzedane zostanie francusko-australijskiej firmie Dalkia. Pozostałe 15 proc. akcji mają otrzymać pracownicy SPECu.
Dalkia zobowiązała się, że zainwestuje w SPEC 1 mld zł w ciągu siedmiu lat. Decyzję o sprzedaży SPECu podjęto tuż po wyborach.
Termin ten – jak stwierdził Michał Dworczyk radny Prawa i Sprawiedliwości – nie jest przypadkowy. Dodał, że prezydent Hanna Gronkiewicz – Walz i władze warszawskie obawiali się o wynik wyborczy.
Wartym przypomnienia jest fakt, że w sądzie administracyjnym na rozpatrzenie czeka sprawa odrzuconego wniosku o referendum ws. prywatyzacji SPEC.
Z nieoficjalnych źródeł wynika, że Dalkia chce także kupić warszawskie elektrociepłownie, które są dostawcami energii, którą dystrybuuje SPEC. Obecnie warszawskie eletrociepłownie należą do firmy Vattenfall. Ta z kolei należy do skarbu państwa Szwecji.
RIRM
