PKP Cargo na sprzedaż

W poniedziałek ruszy zapowiadana przez ministra skarbu państwa Aleksandra
Grada sprzedaż PKP Cargo – jednego z największych przewoźników towarowych w
Europie.
Inwestorzy na zgłaszanie ofert mają czas do 12 maja.

Rząd chce sprzedać 50 proc. akcji PKP Cargo plus jedną akcję narodowego
przewoźnika.
Liczy, że transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w tym roku.
Wartość spółki to nawet 3 mld zł.
Senator Stanisław Kogut – przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ
Solidarność podkreśla, że działania rządu zmierzają do skomasowanej sprzedaży
majątku Kolejowego.
Szef skarbu państwa zamierza pozbyć się także PKP InterCity, PKP Energetyka,
Telekomunikacji Kolejowej i PKL.

Senator dodaje, że po sprzedaży w bardzo niekorzystnym położeniu mogą znaleźć
się pracownicy kolejowych spółek.

Spółka PKP Cargo – jak informuje przewoźnik na swojej stronie internetowej –
powstała 17 lipca 2001 roku, na bazie Dyrekcji Przewozów Towarowych CARGO
Przedsiębiorstwa Państwowego PKP, w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 8 września
2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa
państwowego „Polskie Koleje Państwowe”. Spółka rozpoczęła działalność 1
października 2001 roku. Kapitał zakładowy PKP CARGO wynosi 2 842 070 000,00 zł.
Dzieli się na 2 842 070 akcji o wartości nominalnej 1 000 zł każda.
Akcjonariuszami Spółki są: Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra
Finansów, posiadający 91,90 proc. udziałów w kapitale zakładowym Spółki oraz PKP
S.A. z udziałem 8,10 proc.
Podstawowym przedmiotem działalności PKP CARGO jest krajowy i międzynarodowy
kolejowy przewóz towarów oraz prowadzenie kompleksowych usług logistycznych w
zakresie kolejowych przewozów towarowych.
Wyniki przewozowe: w 2010 roku PKP CARGO przewiozło 119,4 mln ton towarów, czyli
o ok. 14 proc. więcej niż w roku 2009. Plany na rok 2011 rok przewidują dalszy
wzrost wolumenu przewozów do ponad 128 mln ton ładunków.

(RIRM/oficjalna strona PKP CARGO)

drukuj