Cierpienie wyzwala miłość
Dziś, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes,
Kościół obchodzi XVIII Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w wielu parafiach
będą odprawione Msze św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia, a biskupi i
kapelani udadzą się z wizytą do szpitali i hospicjów. Tegorocznemu Dniu Chorego
towarzyszy hasło: „Cierpienie wyzwala miłość”.
– To dla mnie wielka radość, że Kościół dostrzega moje cierpienie – mówi
Aniela Bogucka z Krakowa. Jak podkreśla, dla chorego oprócz tego wyjątkowego
dnia bardzo ważna jest posługa kapłana w ciągu całego roku. – Jestem przykuta do
łóżka i cieszę się, gdy przychodzi do mnie kapłan i przynosi mi Pana Jezusa. On
daje mi siły do przetrwania ciężkiego czasu w moim życiu – dodaje. Posługę wśród
chorych pełni codziennie wielu kapelanów szpitali i hospicjów, a także księża
parafialni. Karmelita o. Maciej Guzik, kapelan Szpitala Specjalistycznego im.
Józefa Dietla w Krakowie, podkreśla, że chorzy oczekują od nich przede wszystkim
wsparcia. – Nie oczekują uzdrowienia, ale chcą czuć, że ktoś jest przy nich,
wysłucha, zrozumie, poświęci swój czas i posiedzi przy łóżku, obdarzy uśmiechem
i dobrym słowem, a nade wszystko da nadzieję płynącą z wiary, że nic nie dzieje
się na próżno, że każde cierpienie ma jakiś sens – mówi o. Guzik. – Ważna jest
też łaska sakramentalna – spowiedź, Komunia św., namaszczenie, bo są to
namacalne dowody czuwania Opatrzności Bożej nad każdym człowiekiem – dodaje,
zachęcając, by rodziny troszczyły się o to, by chorych w domach odwiedzał także
kapłan.
Dzień Chorego jest dla każdego chrześcijanina szczególnym wezwaniem
do jeszcze gorliwszego włączenia się w służbę ludziom chorym i tym, którzy się
nimi opiekują – przypomina o tym ks. bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu
ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. – Dzień ten jest także zachętą do podjęcia
refleksji na temat naszej wrażliwości na osoby chore i ich potrzeby oraz do
niesienia im konkretnej pomocy w powrocie do zdrowia lub – jeśli taka jest wola
Boża – w godnym przeżywaniu doświadczenia cierpienia i śmierci – mówi ksiądz
biskup.
W orędziu opublikowanym z tej okazji Benedykt XVI podkreśla, że
poprzez doroczny Dzień Chorego Kościół pragnie uwrażliwić wspólnotę kościelną na
duszpasterstwo wśród ludzi chorych. „Posługa ta stanowi integralną część jego
misji, ponieważ wpisuje się w istotę zbawczej misji Chrystusa” – czytamy w
papieskim orędziu.
Małgorzata Pabis
