Zakony nadzieją dla Europy

„Nadzieja jako misja życia konsekrowanego na kontynencie europejskim”
jest przedmiotem refleksji uczestników obrad Unii Konferencji Europejskich
Przełożonych Wyższych (UCESM). Na spotkanie, które wczoraj rozpoczęło się w
Częstochowie, przyjechali przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i
żeńskich z całej Europy.

Jak podkreśla s. Jolanta Olech, sekretarz generalny Konferencji Wyższych
Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce i rzecznik spotkania
europejskiego, jest to pierwsze tego typu spotkanie w Polsce. – Jako miejsce
obrad została wybrana Częstochowa ze względu na szczególne znaczenie
jasnogórskiego sanktuarium dla historii i duchowości Kościoła w Polsce –
wyjaśnia. Przedstawiciele zakonów obradują w gmachu częstochowskiego wyższego
seminarium duchownego.
Tematem 14. Zgromadzenia Generalnego UCESM jest
nadzieja jako misja życia konsekrowanego w Europie. Ojciec José Cristo Rey
García Paredes, hiszpański klaretyn, zaprosi uczestników – delegatów 37
konferencji życia konsekrowanego z 25 krajów europejskich, reprezentujących
blisko 400 tys. zakonnic i zakonników – do refleksji nad tym zagadnieniem
opartej na biblijnym i teologicznym fundamencie.
W czasie konferencji
zakonnicy zwiedzą były niemiecki obóz zagłady w Auschwitz, gdzie przewidziana
jest również Msza św. w kaplicy przylegającej do obozu. Goście będą mieli też
okazję do zwiedzenia niektórych zabytków Krakowa i Tyńca. – Ważnym akcentem dnia
krakowskiego będzie Eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza
w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i prawdopodobnie spotkanie z księdzem
kardynałem metropolitą w klasztorze Franciszkanów na Starym Mieście – wyjaśnia
s. Olech.
W ostatnim dniu spotkania – w sobotę, 13 lutego – Mszy św. dla
uczestników spotkania w sanktuarium na Jasnej Górze przewodniczył będzie
nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk.

MP

drukuj