Ks. S. Suwiński: Triduum Paschalne to wprowadzenie do najważniejszego wydarzenia w historii świata – zmartwychwstania Jezusa

Wielki Czwartek to przede wszystkim wspomnienie Ostatniej Wieczerzy. To ten dzień, w którym chcemy w sposób szczególny oddać nasz najgłębszy szacunek i cześć wobec Eucharystii – podkreśla ks. kan. dr hab. Stanisław Suwiński.

Triduum Paschalne to czas, w którym wierni przygotowują się na ponowne przyjście Jezusa – jego zmartwychwstanie. To duchowe przeżywanie tajemnicy jego męki, śmierci i powtórnego przyjścia.

– Dzisiaj w Kościele przeżywamy Wielki Czwartek. To pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Czym ono jest? Chcemy wejść w przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa w sposób duchowy. Triduum Paschalne nawiązuje zatem do wydarzeń związanych bezpośrednio z procesem ukrzyżowania, co potem skutkuje także największym wydarzeniem w historii ludzkości, czyli zmartwychwstaniem Jezusa – mówi ks. kan. dr hab. Stanisław Suwiński.

Pierwsza Msza św., podczas której poświęcony zostaje olej krzyżma, jest wskazaniem na sakramenty święte, które można znaleźć jedynie w Kościele.

– Wielki Czwartek to ten dzień, w którym chcemy w sposób szczególny oddać nasz najgłębszy szacunek i cześć wobec Eucharystii. W kościołach sprawuje się dwie Msze św. Pierwsza, przed południem, podczas której biskup dokonuje poświęcenia oleju krzyżma, katechumenów i chorych. To ważne nawiązanie do sakramentów. Tę Mszę św. nazywa się „Mszą krzyżma”. Olej krzyżma jest wiodącym w liturgii Kościoła. Tym olejem zostaliśmy namaszczeni podczas chrztu świętego, bierzmowania, kapłani podczas święceń kapłańskich, biskupi podczas święceń biskupich. Tym olejem święcimy również kościoły i ołtarze – wskazuje ks. kan. dr hab. Stanisław Suwiński.

Rozpoczynający Triduum Paschalne Wielki Czwartek to wspomnienie ustanowienia Eucharystii, czyli Ostatniej Wieczerzy Jezusa z Apostołami.

– Po południu w kościołach jest sprawowana Msza św., którą nazywamy „Mszą Wieczerzy Pańskiej”. To wydarzenie, dotyczy już wspólnot parafialnych. Po homilii następuje wydarzenie, które ma przypomnieć nam to, co wydarzyło się w Wieczerniku. Pan Jezus umył nogi Apostołom. Jeśli to możliwe, to kapłani umywają nogi dwunastu osobom. Po to, żeby upamiętnić to wydarzenie, które jest znakiem pokory, uniżenia i służby wobec człowieka. Po tym następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. To symbolizuje modlitwę Pana Jezusa w Ogrójcu – dodaje.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl