fot. flickr.com

Zbiórka podpisów ws. zakazu handlu w niedzielę

Solidarność będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. We wtorek w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja na ten temat. Jej uczestnicy: eksperci, posłowie i przedstawiciele kupców dyskutowali nad kształtem przyszłej obywatelskiej inicjatywy.

Szef Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara podkreślił, że jeszcze nie jest przesądzone, czy będzie to całkiem nowy projekt ustawy, czy nowelizacja Kodeksu pracy.

 W jakim kierunku ustawy idziemy, czy to ma być ustawa specjalna, która będzie regulowała pracę w niedziele w całym handlu i w centrach dystrybucyjnych oraz logistycznych, czy to ma być ustawa zmieniająca kody w pracy, która będzie mniej szczegółowa? To się rozstrzygnie i mam nadzieję, że w ciągu trzech tygodni oficjalny komitet inicjatywy ustawodawczej zostanie powołany, gdzie będziemy już wiedzieli, jaka będzie nazwa tej ustawy – powiedział Alfred Bujara.

Podczas spotkania większość handlowców opowiadała się za wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę. Padały argumenty o konflikcie pracy w niedzielę z wartościami chrześcijańskimi oraz o wpływie na zdrowie psychiczne pracowników.

Przedstawiciel Konfederacji Lewiatan Jeremiego Mordasewicza przestrzegał natomiast, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę doprowadzi do wzrostu bezrobocia. Natomiast przedstawiciel węgierskich związków zawodowych mówił, że wprowadzony na Węgrzech dokładnie rok temu zakaz handlu w niedzielę nie spowodował zmniejszania obrotów, bo więcej ludzi zaczęło robić zakupy w inne dni tygodnia.

RIRM

drukuj