fot. twitter.com

Założenia Polskiej Polityki Zagranicznej na rok 2019

Rada Ministrów zbiera się dziś na ostatnim w tym roku posiedzeniu. Członkowie rządu wysłuchają m.in. założeń  Polskiej Polityki Zagranicznej na 2019 rok. Wnioskodawcą jest Minister Spraw Zagranicznych.

Priorytety polskiej dyplomacji na przyszły rok można nakreślić wokół bieżącej sytuacji politycznej w Europie i na świecie. Wyzwaniem wciąż pozostają kwestie zapewnienia bezpieczeństwa Polski i całego regionu, w tym wzmocnienie obecności wojsk NATO na wschodniej flance, w kontekście agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy.

Mocnym punktem działań MSZ – jak ocenił jego były szef Witold Waszczykowski – będzie także sytuacja w Unii Europejskiej po wyborach nowych władz poszczególnych unijnych instytucji, również negocjacje budżetowe we Wspólnocie.

Kolejną ważną sprawą jest wzmacnianie integracji regionu – wyliczał były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

W ostatnich latach odtworzyliśmy ścisłą współpracę Grupy Wyszehradzkiej, powołaliśmy nowe instytucje – Dziewiątkę Bukaresztańską, Trójmorze. Ta koncepcja opiera się o wzmocnienie infrastruktury zarówno energetycznej, jak i komunikacyjnej w naszym regionie, tak aby wyrównać poziom rozwoju z poziomem integracji naszego regionu z Europą Zachodnią. W dalszym ciągu będziemy uczestniczyć w 2019 roku w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a więc będziemy też współuczestniczyć w rozwiązywaniu różnych konfliktów na świecie, których jest co niemiara. To na pewno będą kwestie, do których się rząd odniesie. Oczywiście będziemy na pewno się starali rozszerzyć naszą obecność na świecie, opiekować się Polonią, umacniać nasz wizerunek, markę polską na świecie – mówił Witold Waszczykowski.

Wśród innych tematów dzisiejszego posiedzenia rządu są także dwa projekty noweli ustaw m.in. o transporcie drogowym i Kodeks postępowania cywilnego.

RIRM

drukuj